Szczepionka AstraZeneca. Kolejny przypadek zakrzepu w Kanadzie

92

Kanada odnotowała drugi w ciągu tygodnia przypadek zakrzepicy u osoby, którą zaszczepiono preparatem firmy AstraZeneca. Władze nadal utrzymują, że szczepionka jest bezpieczna i nie ma powodów do paniki.

Szczepionka AstraZeneca. Kolejny przypadek zakrzepu w Kanadzie
Szczepionka może powodować zakrzep krwi, choć to bardzo rzadkie. (PAP)

W Kanadzie wykryto kolejny przypadek zakrzepicy po szczepieniu preparatem firmy AstraZeneca. Ministerstwo zdrowia opublikowało specjalne oświadczenie, w którym zapewniono, że nie ma powodów do obaw, a osoba, u której wystąpiły objawy, wraca do zdrowia.

Zakrzepica po szczepieniu

Opierając się na dostępnym materiale źródłowym, Kanada wciąż uważa, że korzyści ze stosowania szczepionki AstraZeneca przeważają nad potencjalnym ryzykiem - czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo podkreśliło, że biorąc pod uwagę liczbę zaszczepionych osób, przypadki zakrzepicy "są ekstremalnie rzadkie". Wciąż jednak stosowany preparat będzie pod obserwacją, aby mieć pewność, że nie powoduje większych powikłań.

Wcześniej rekomendowano zaprzestanie podawania szczepionki osobom poniżej wieku 55 lat. Na początku marca wstrzymano szczepienia AstraZenecą w Norwegii. Tydzień później Szpital Uniwersytecki w Oslo ogłaszał, że decyzję podjęto, ponieważ preparat powoduje zakrzepy krwi. W innych państwach szczepionka tej firmy również jest pod obserwacją.

Zobacz także: Księża w polskiej policji. Zaskakująca deklaracja inspektora Ciarki
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić