Bierzesz wolne na załatwianie spraw w urzędzie? Teraz placówki będą czynne dłużej

162

Już od 17 listopada wchodzi w życie rozporządzenie, które określa godziny pracy urzędów. Według nowych przepisów, przynajmniej jeden dzień w tygodniu ich praca będzie musiała trwać do godziny 18.

Bierzesz wolne na załatwianie spraw w urzędzie? Teraz placówki będą czynne dłużej
Urząd Skarbowy (Licencjodawca)

Załatwianie spraw w polskich urzędach często nie należy do najłatwiejszych. Interesanci narzekają przede wszystkim na bardzo wczesne godziny ich otwarcia - wiele placówek zamyka się bowiem o 15, a nawet wcześniej. To oznacza, że petenci często muszą zwalniać się z pracy lub wnioskować o urlop u pracodawcy, by załatwić sprawy urzędowe.

To jednak niebawem się zmieni. 17 listopada w życie wchodzi zarządzenie w sprawie organizacji czasu pracy urzędów. Zmiana znacząco ułatwi nam odwiedziny w urzędzie poza standardowym godzinami pracy wielu Polaków.

Urzędy będą otwarte nawet do 18. To nie koniec zmian

Według nowego rozporządzenia, dyrektor placówki musi dostosować się do zmienionych reguł ustanawiania czasu pracy. Ma ona być wykonywana od poniedziałku do piątku, nieprzerwanie przez 8 godzin każdego dnia. Jednocześnie musi być ona rozpoczynana nie wcześniej, niż o godzinie 7:00, ale nie później, niż o godzinie 10:00.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zmiany w urzędach pracy. "Trzeba iść z duchem czasu"

To oznacza, że urzędy nie mogą zamknąć swoich podwojów wcześniej, niż o godzinie 15:00. Bardzo dobrą informacją jest to, że urzędy, w których wykonywane są zadania związane z obsługą interesariuszy, muszą zagwarantować co najmniej jeden dzień tygodnia, w którym okienka będą otwarte między godziną 8:00 a 18:00.

Co więcej, pojawią się także sytuacje, w których urzędy będą otwarte w soboty. Stanie się tak w przypadku wyznaczenia dla danego urzędu dnia wolnego od pracy podlegającego odpracowaniu. Ma się to stać w sobotę przypadającą w tym samym (co wyznaczony dzień wolny) lub następnym okresie rozliczeniowym. Pracownicy mają być natomiast poinformowani o tym fakcie z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić