Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Byłej dyrektorce więzienia grozi 8 lat pozbawienia wolności. Sprawą zajmie się sąd

32

Sprawa zaczęła się jeszcze w 2021 roku. Szefostwo zakładu karnego w Nowogardzie przyjmowało łapówki od więźniów w zamian za przepustki i widzenia. Agenci CBA zatrzymali 10 osób, w tym dyrektorkę i wicedyrektora więzienia. Prokuratura właśnie zakończyła śledztwo i niebawem sprawą zajmie się sąd.

Byłej dyrektorce więzienia grozi 8 lat pozbawienia wolności. Sprawą zajmie się sąd
Szefostwo zakładu karnego w Nowogardzie przyjmowało łapówki od więźniów w zamian za przepustki i widzenia. Agenci CBA zatrzymali 10 osób, w tym dyrektorkę i wicedyrektora więzienia (Pixabay)

Dyrektorka zakładu karnego w Nowogardzie w 2021 r. trafiła do aresztu na 30 dni po tym jak Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało łącznie 10 osób w śledztwie prowadzonym wspólnie z Prokuraturą Krajową w sprawie korumpowania funkcjonariuszy Służby Więziennej. Teraz grozi jej aż do ośmiu lat więzienia. Prokuratura zakończyła śledztwo i wkrótce sprawą zajmie się sąd.

Była szefowa zakładu karnego w Nowogardzie została oskarżona łącznie o 51 przestępstw. Chodzi o przestępstwa korupcyjne i przekraczanie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Materiał dowodowy zgromadzony przez śledczych dowodził, że osoby pełniące funkcje publiczne związane z zakładami karnymi przyjmowały łapówki i udzielały informacji, które następnie trafiały do osób nieuprawnionych. Ponadto miały też miejsce działania o charakterze przestępczym związane z wręczeniem łapówek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wewnątrz więzienia Bagram w Afganistanie. Talibowie grożą Ameryce

Śledczy ustalili, że chodziło o zlecanie robót budowlanych. Podczas sprawowania funkcji kierowniczej przez Luizę W. zakład karny przechodził generalny remont związany z termomodernizacją. Dysponował na ten cel ogromnymi funduszami.

Ponadto więźniowie placówki penitencjarnej wręczali łapówki w postaci telewizorów, zegarków i drogich alkoholi w zamian za częstsze widzenia, przeniesienia do innego zakładu karnego i przepustki.

Do przestępstw dochodziło w latach 2019-2020. W toku działań śledczych przeszukano mieszkania prywatne i trzy zakłady karne podlegające Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Szczecinie.

W piątek 1 marca 2024 r. Prokuratura Krajowa poinformowała, że oskarżonych zostało łącznie 10 osób, w tym zastępca dyrektorki - Robert B. oraz dwaj inni funkcjonariusze Służby Więziennej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić