Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Chcą budować próg na Wiśle. Skutki mogą być nieodwracalne

149

Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze apelują do władz Warszawy, aby nie wyrażali zgody na budowę progu wodnego na Wiśle. Inwestycja ta ma na celu piętrzenie wody, aby zapewnić chłodzenie dla Elektrociepłowni Siekierki.

Chcą budować próg na Wiśle. Skutki mogą być nieodwracalne
W Warszawie zbierają podpisy przeciwko progom wodnym (Pixabay, Arcaion)

Radny Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze ostrzega, że budowa progu wodnego tuż przed warszawskim odcinkiem Wisły może mieć poważne konsekwencje. Jak zdradził w rozmowie z PAP, może to ograniczyć zdolność rzeki do samooczyszczania się.

Poziom Wisły poniżej będzie się obniżał, co oznacza, że będziemy mieli rekordowo niskie stany wody, a także ograniczone zostaną zdolności do samooczyszczania się rzeki, bo będzie mniejszy transport piasku. Przegrodzony zostanie też szlak żeglugowy, a więc rejsy promami, czy spływy kajakowe nie będą mogły się odbywać — mówił Mencwel.

Budowę progu wodnego na Wiśle krytykuje również prof. Bartłomiej Rzonca z Zakładu Hydrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wskazuje na szerokie i zwykle nieodwracalne skutki takich inwestycji. "Nawet jeśli ta przegroda jest niewielka" - zaznacza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wrocław wyłączył windy. " To jest przesada"
Czyli powyżej przegrody rzeka przestaje wcinać się w koryto, ale poniżej zaczyna się wcinać ze zdwojoną siłą. A ponieważ wcina się poniżej budowli piętrzącej, to bardzo szybko zaczyna zagrażać tej budowli, bo zaczyna ją podmywać — wyjaśnia prof. Bartłomiej Rzonca PAP.

Podobne obawy wyraża Jacek Engel z Koalicji Ratujmy Rzeki, który wskazuje na trzy zasadnicze problemy związane z Wisłą: piaskarnie, modernizacja elektrociepłowni oraz zagrożenie dla warszawskich wodociągów.

Engel wyjaśnił także, co spowodowało pomysł wybudowania progu wodnego. "Piaskarnie wydobywają piasek i w związku z tym obniża się dno Wisły. W niektórych miejscach nawet o 4 metry. A jak obniża się poziom dna, to obniża się poziom tafli wody i elektrociepłownia ma problem z poborem wody, ponieważ ujęcie znajduje się powyżej lustra wody. Elektrociepłownia wymyśliła, że wybuduje próg, by spiętrzyć Wisłę i podnieść lustro wody" - wyjaśniał.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Zaapelował także o rezygnację z budowy progu, ponieważ może to wpłynąć na funkcjonowanie "Grubej Kaśki": "Piasek, który spływa Wisłą zatrzyma się na progu, w związku z tym dno poniżej progu będzie się jeszcze szybciej obniżało" - zaznaczył. "A jak tego piasku nie będzie, to ujęcie wody dla Warszawy może przestań funkcjonować" - dodał.

Decyzje dotyczące inwestycji środowiskowych, takie jak budowa progu wodnego, należą do prezydenta Warszawy. Z tego powodu powstała specjalna petycja do Rafała Trzaskowskiego, pod którą do tej pory podpisało się ponad 1600.

Teraz wszystko jest w jego rękach. Jeśli odmówi, to będzie to skutkowało tym, że piaskarnie będą musiały zaprzestać działalności, a elektrociepłownia będzie musiała wdrożyć system zamknięty albo suchy, co wyjdzie na dobre wszystkim. Nie będzie też potrzebny próg i Gruba Kaśka pracować będzie bez zakłóceń - podkreślił Engel.
Autor: KARO
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić