o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Chiny. Aresztowano setki duchownych. Część już nigdy nie wyjdzie

121
Podziel się

Od 2014 r. władze chińskie zatrzymały co najmniej 630 imamów i innych duchownych muzułmańskich w regionie Sinciang – wynika z badań Uyghur Human Rights Project. Osiemnastu zmarło w areszcie lub wkrótce potem.

Chiny. Aresztowano setki duchownych. Część już nigdy nie wyjdzie
Władze Chin uwięziły setki duchownych (Getty Images)
bEizHpZx

Większość zatrzymanych muzułmańskich duchownych usłyszała zarzuty "propagowania ekstremizmu", "gromadzenia tłumu w celu zakłócenia porządku społecznego" oraz "podżeganie do separatyzmu" – ustaliła organizacja działająca na rzecz ochrony praw człowieka w społeczności ujgurskiej (UHRP), cytowana przez BBC.

Krewni duchownych twierdzą, że w rzeczywistości w niektórych przypadkach imamów zatrzymano za zwykłe głoszenie kazań, zwoływanie grup modlitewnych lub po prostu działanie jako imam.

bEizHpZz

Chiny. Zatrzymania muzułmańskich duchownych

W sumie UHRP prześledziła losy 1046 duchownych muzułmańskich - w większości Ujgurów - na podstawie dokumentów sądowych, zeznań rodzinnych i doniesień medialnych z publicznych i prywatnych baz danych.

Chociaż podobno w pewnym momencie zatrzymano ich wszystkich, w wielu przypadkach brakuje na to dowodów, ze względu na ścisłą kontrolę Chin nad informacjami w regionie - podaje BBC. Spośród 630 zatrzymanych, co najmniej 304 duchownych zostało osadzonych w więzieniach.

bEizHpZF

Tam, gdzie dostępne były informacje z dokumentów sądowych, kary odzwierciedlają surowy charakter wymiaru sprawiedliwości w Sinciangu: 96 proc. duchownych zostało skazanych na co najmniej pięć lat, a 26 proc. na 20 lat lub więcej, w tym 14 na dożywocie.

To jedynie ułamek całkowitej szacowanej liczby zatrzymanych imamów w Sinciangu - twierdzi UHRP. Badania rzucają jednak światło na konkretne ataki na postaci religijne w tym regionie. Chinom zarzuca się bowiem, że próbują złamać religijne tradycje Ujgurów i siłą zasymilować ich z kulturą chińską Han.

"Walka" z ekstremizmem

ONZ donosi o w sumie ponad milionie Ujgurów i innych muzułmanów zatrzymanych w Xinjiangu, Większość osób zatrzymanych w Sinciangu trafia do obiektów "reedukacyjnych" - podobnych do obozów, w których przetrzymywani są przez nieokreślony czas bez postawienia zarzutów.

bEizHpZG

Chińska Republika Ludowa została oskarżona o łamanie praw człowieka, w tym o pracę przymusową, sterylizacje i gwałty. Władze nie przyznają się do stawianych im zarzutów, nazywając je "największymi kłamstwami stulecia". Twierdzą, że w Chinach trwają jedynie kampanie przeciw ekstremizmowi i separatyzmowi, które mają zapobiec atakom terrorystycznym na terenie kraju.

bEizHpZH
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEizHqaa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(121)
Kronos
miesiąc temu
Jak Europa nie pójdzie śladem Chin i nie zaprowadzi porządku w społeczeństwie gdzie osoby LGBT i innej rasy będą szanowane należycie i z taką samą równością z zachowaniem wolności jednostki i szacunku dla autorytetów, to zginie w ogonie zamachów, dezorientacji i całkowitego upadku. Można zrobić porządek z religijnym oszołomstwem? Można. Wystarczy chcieć. Oby wkrótce w Europie.
emeryt
miesiąc temu
Tak powinno się traktować wszystkich "duchownych".
Mao Zedong
miesiąc temu
Nie pokoi mnie upadek demokracji w Polsce!!!!
bEizHqab
stahoeua
miesiąc temu
Z wszystkimi chorymi umyslowo wierzacymi w rozne przedziwne mzimu powinno sie robic dokladnie to samo. Bo ci ludzie to zagrozenie dla normalnych. Zawsze i wszedzie. Cala historia o tym zaswiadcza.
ewa
miesiąc temu
U nich islam leczy się w zamkniętych zakładach psychiatrycznych. Nie popieram, ale rozumiem
pobożny arab
miesiąc temu
jak widać tylko komunistyczne Chiny potrafią skutecznie walczyć z islamskim plugastwem brawo czekamy na kolejne sukcesy w tej walce
NIEBIAŃSKI SP...
miesiąc temu
W CHINACH JEDYNĄ OFICJALNĄ RELIGIĄ JEST KOMUNIZM I JEST JEDNA KARA ZA ODSTĘPSTWO JESTEŚ TRAKTOWANY JAK WRÓBEL ZA MAO
noo
miesiąc temu
czyli ,można ? można
Olo
miesiąc temu
Co za miła informacja.
wnuk
miesiąc temu
" wolność jest burżuazyjnym przesądem. Kolektyw korzysta z rozumu kierowników i to mu powinno wystarczyć! Zresztą, dla dobra kolektywu musi on być trzymany żelazną ręką " - Lenin
Dobra robota
miesiąc temu
Tak się traktuje Islam!!!
Prawda
miesiąc temu
Świat się uczy wpuszczają oni się rozmnażają i przejmują władzę itd
Prawda
miesiąc temu
I u nich nie będzie zamachów
bEizHpZT
txt
miesiąc temu
A pan Pyfel wraz z panem Ziemkiewiczem rekomendują demokrację komunistycznej chińskiej republiki ludowej w Polsce. Twierdzą,że komunizm w chinach to pozostał tylko w nazwie. Klasa średnia w chinach żyje na wysokim poziomie i że chiny są przykładem dla Polski. To dlaczego w komunistycznych chinach ponad 650 mln. ludzi żyje na skraju ubóstwa? Dlaczego w XXI w. w komunistycznych chinach są obozy koncentracyjne? Dlaczego w tym "demokratycznym państwie" prześladowani i mordowani są wyznawcy Falun Dafa, oraz chrześcijanie za zgodą papieża Franciszka doznają krzywd fizycznych, psychicznych, moralnych na kilka pokoleń wstecz. Dlaczego KPCh teroryzuje niezależne państwa, które zdecydowały się na współpracę gospodarczą z ChRL? Dlaczego właściciele firm w HongKong'u po przejęciu siłą przez reżim komunistycznych chin tego niegdyś wspaniałego rozwijającego się biznesu wypadają masowo z okien. Mieli bowiem odwagę sprzeciwić się programowi i partii komunistycznej która siłą ściąga haracze. To tylko namiastka działalności KPCh wychwalanej przez dziennikarzy polskich w mediach, oraz znawcę pana Pyfla. Do tej grupy zaliczają się lobbyści i politycy z pislandii. Zbrodnia widać popłaca. Za kłamstwa szerzone w mediach rząd KPCh słono płaci polskim agentom.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić