Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Dane o populacji Chin. Naukowcy podnoszą alarm

214
Podziel się:

Chińscy naukowcy twierdzą, że kraj powinien całkowicie zrezygnować z rządowego programu planowania rodziny. Badacze zwracają uwagę, że bez odpowiedniej siły roboczej, Chiny nie będą w stanie konkurować gospodarczo ze Stanami Zjednoczonymi. Raport w tej sprawie opublikował chiński bank centralny.

Dane o populacji Chin. Naukowcy podnoszą alarm
W Chinach obowiązuje surowa polityka ograniczania dzietności (Getty Images)

Pekin powinien zwrócić uwagę na to, że wskaźnik urodzeń w Chinach spada, a społeczeństwo szybko się starzeje – argumentują naukowcy. Badania Banku Ludowego Chin wskazują, że w Stanach Zjednoczonych rośnie liczba osób pracujących. Dzieje się tak głównie za sprawą masowej imigracji.

Chiny boją się potęgi gospodarczej USA. "Na czym będziemy polegać za 30 lat?"

Ze statystyk prowadzonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) wynika, że w ciągu najbliższych 30 lat populacja Chin może skurczyć się o 32 mln. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych do 2050 roku ma ona wzrosnąć aż o 50 mln.

Chińscy naukowcy podkreślają, że problemem jest głównie siła robocza. W Państwie Środka ma ona systematycznie spadać. Natomiast w Stanach Zjednoczonych, za sprawą drenażu mózgów i imigracji osób wykwalifikowanych, siła robocza szybko rośnie.

W 2019 roku 70,6 proc. Chińczyków było aktywnych na rynku pracy. W USA pracowało odpowiednio 65,2 proc. populacji. Według analizy chińskiego banku centralnego, do 2035 roku przewaga Chin skurczy się do zaledwie 3,2 pp. W 2050 roku Stany Zjednoczone mają wyprzedzić Chiny na tym polu o 1,3 pp.

W ciągu ostatnich czterech dekad Chiny systematycznie zmniejszały gospodarczą przepaść dzielącą je od Stanów Zjednoczonych dzięki taniej sile roboczej i ogromnej populacji. Na czym będziemy polegać za 30 lat? – zastanawiają się badacze.

Prognozuje się, że populacja Chin osiągnie swój szczyt w 2030 roku. W kraju ma mieszkać wtedy około 1,46 mld ludzi. Liczba mieszkańców skurczy się jednak do 2050 roku do 1,4 mld. Zdaniem chińskich analityków, w Państwie Środka systematycznie rośnie odsetek osób starszych.

Badacze ostrzegają także przed zagrożeniem ze strony Indii. Drugi główny rywal gospodarczy wkrótce będzie miał więcej rąk do pracy niż Chiny. Indie mają zostać w 2027 roku najbardziej zaludnionym krajem na świecie.

Naukowcy apelują do rządu. Chcą zniesienia polityki ograniczania dzietności

Autorzy chińskiego raportu podkreślają, że rząd powinien zmieć swoją politykę planowania rodziny. Ich zdaniem kluczowa jest "zmiana koncepcji" i "skuteczne reagowanie na niekorzystne tendencje". Jak twierdzą naukowcy, kraj powinien "całkowicie zliberalizować politykę dzietności".

Rząd musi zezwalać na posiadanie trójki lub więcej dzieci – oceniają badacze.

Zdaniem analityków chińskiego banku centralnego, kobiety powinny być zachęcane do rodzenia większej liczby dzieci. W społeczeństwie powinno zostać stworzone "dobre środowisko do reprodukcji". Naukowcy twierdzą, że obejmować powinno ono usprawnioną opiekę zdrowotną i system szkolnictwa.

Na początku tego roku chińskie ministerstwo bezpieczeństwa publicznego opublikowało raport z którego wynika, że w 2020 roku liczba noworodków w kraju spadła o 15%. Miało być to związane z pandemią koronawirusa oraz niepewną sytuacją gospodarczą.

W Państwie Środka od dziesięcioleci obowiązuje restrykcyjna polityka dzietności. Do 2013 roku chińscy rodzice mogli mieć maksymalnie jedno dziecko. Polityka ta została złagodzona, a chińskie rodziny mogą obecnie posiadać maksymalnie dwójkę potomstwa.

Obejrzyj także: Polskie geny jadą do Chin. Generał nie dziwi się zaniepokojeniu służb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(214)
Irasiad.
rok temu
Wychodzi,że najgłupsze stworzenie na Ziemi to człowiek.Co cię stanie kiedy populacja ludzi się podwoi?Może światowa trzecia wojna problem rozwiąże.
Gustlik
rok temu
Z badań naukowców wynika, że populacja Chin do 2050 może się zmniejszyć o 32 miliony ludzi na 1,5 miliarda. Czy to jest powód do pisania artykułu na o2.pl? Niby 2,13% ale przecież oni się tego nigdy nie doliczą.
SLAWEQ
rok temu
Spoko, Spoko. Chińczycy już od dawna inwestują w Afrykę i teraz będą ją zaludniać.
-men
rok temu
Zachłannośc człowieka...szybciej, wiecej,być na pierwszym miejscu.Wpaiaja nam od młodych lat .zaczynając od sportu chęc być najlepszym lepszym od innych całe lata zycia poswiecaja na pobicie rekordu np w biegach o jakąś głupią 1 sek .Debilizm który wypala nam mózg i niszczy serce,to wszystko przekłada się na gospodarkę naj/naj/naj.Niszcymy wszystko i wszystkich.Oby Bóg zrobił z tym porządek.
gracjano
rok temu
No i gdzie sie pomiescicie bracia skosnookie gdzie chyba że wejdziecie na tereny rosyjskie
~józio
rok temu
Tak jest skonstruowana ich cywilizacja a zatem i gospodarka. To konstrukcja mrowiska. Pojedynczy Chińczyk jest bezwartościowy. Wszystkie decyzje podejmuje grupa. Nic od lat się nie zmieniło jak to mówił Mao Zhedong " jeden Europejczyk to stu Chińczyków". Ich ilość musi być zawsze wielokrotnie większa bo tylko wtedy będą się liczyć. Takie pasożyty zużywające zasoby ziemskie.
goj
rok temu
Wirusy już są wyprodukowane. Czekają tylko na sygnał do wypuszczenia.
asd
rok temu
Tak ze strony praktycznej, niech każdy spojrzy na to ile ma w domu rzeczy wyprodukowanych w Chinach, a ile w USA. Ja naliczyłem u siebie cztery oryginalne amerykańskie produkty, przy niezliczonej ilości chińskich, zarówno tandetnych, jak i całkiem dobrych. Co ciekawe rzeczy wyprodukowane w USA kiedyś solidne i bardzo drogie, obecnie są relatywnie coraz tańsze, ale i jakość spada, zaś chińskie, jeśli pominiemy tandetę z najniższej półki, są coraz lepsze. I kto tu się rozwija gospodarczo?
wyzysk
rok temu
Demokracja wyniszczy wszystko. Nawet ludzi.
50+
rok temu
Chiny chcąc ograniczyć populację muszą przygotować program pomocy i środków dla wzrastającej do pewnego czasu rzeszy emerytów i ludzi starszych. Niech też nie popełnią cynicznej głupoty liberałów europejskich którzy chcieli rozwiązać ten problem przy pomocy śmiertelnego lub prawie śmiertelnego wieku emerytalnego.
nico
rok temu
Podobne problemy mamy też w Polsce, PISA już od dawna się martwi, kto będzie robił na ojca Dyrektora i jego kolegów w habitach
yxyxy
rok temu
to niech przyjmą imigrantów z Indii, bo tam się mnożą na potęgę.
ufff
rok temu
Artykuł - bałamutny. Miesiąc temu na chińskiej stacji tv [ wersja e j. angielskim ] ] były zamieszczone dane z 2020r na temat przyrostu naturalnego w Chinach. A tam " stało jak byk " Przyrost naturalny jest większy od umieralności. W 2020 r. przybyło na świat ~~~15 milionów nowych chińczyków. W Polsce ~~~~ 400 tys. Pandemia trochę ratuje polskie statystyki. Ale gdzie tam do wymienialności pokoleń. Młode polki nie chcą rodzić dzieci - chińskie TAK.
dick
rok temu
Zółtki za Mur i nie pokazywac się w Europie!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić