o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

Chiny odpierają oskarżenia WHO. "Udostępniliśmy wszystkie dane"

71
Podziel się

We wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport na temat pochodzenia koronawirusa. Naukowcy organizacji wielokrotnie podkreślali, że strona chińska zataiła przed badaczami część surowych danych. Chiny odpierają te oskarżenia i podkreślają, że wszystkie informacje były dostępne.

Chiny odpierają oskarżenia WHO. "Udostępniliśmy wszystkie dane"
Chiński badacz Liang Wannian odpiera zarzuty szefa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa (Getty Images)
bEDGJnqZ

Przy publikacji raportu ze śledztwa WHO w Chinach, szef organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że badacze wykonali znakomitą pracę. Dodał jednak, że Chiny ukryły część danych przed zespołem naukowców. Do tego drugiego stwierdzenia odniósł się chiński ekspert medyczny Liang Wannian, który osobiście brał udział w śledztwie.

Oczywiście, zgodnie z chińskim prawem, niektórych danych nie można wynosić ani fotografować, ale analizowaliśmy je razem w Wuhan. Każdy mógł zobaczyć bazę danych, materiały źródłowe. Wszystko robiliśmy razem – podkreślił.
bEDGJnrb

Ekspedycja WHO. Chiny odpierają oskarżenia o zatajanie danych

Dziesięciu specjalistów WHO przybyło do Chin 14 stycznia. Wraz z 17 ekspertami z Chin próbowali oni zidentyfikować możliwe źródła pandemii koronawirusa. Choć misja zakończyła się 9 lutego, dopiero 30 marca opublikowano raport z ekspedycji.

Eksperci WHO wielokrotnie podkreślali, że nie uzyskali od strony chińskiej dostępu do surowych danych na temat początków pandemii. Zdaniem badaczy miało to mocno utrudnić poszukiwania źródła koronawirusa. Wzbudziło to także podejrzenia międzynarodowej społeczności, że chiński rząd ma coś do ukrycia.

Liang Wannian w środę jednoznacznie odparł tego typu twierdzenia. Ocenił, że żaden naukowiec nigdy nie będzie miał idealnych warunków do przeprowadzania badań. Podkreślił również, że opóźnienie w publikacji raportu wynikało z tego, że wszystkie wnioski musiały być zatwierdzone przez obie strony.

bEDGJnrh
Przez cały czas przestrzegaliśmy zasady, że jakość jest najważniejsza – powiedział Liang, będący także przewodniczącym panelu ekspertów ds. COVID-19 powołanego przez chińską Narodową Komisję Zdrowia.

Chiny zakończyły współpracę z WHO. "Teraz czas na śledztwa w innych krajach"

Liang naukowiec stwierdził, że Chiny nadal będą poszukiwać źródła koronawirusa. Podkreślił jednak, że chińska część wspólnych badań została już zakończona. Jego zdaniem, należy teraz zwrócić uwagę na inne kraje. Odnalezienie pochodzenia COVID-19 ma być długim procesem.

Istnieje wiele chorób, które krążyły w przyrodzie przez długi czas i nadal nie znaleźliśmy ich pochodzenia. (…) Odkrycie źródła COVID-19 wymaga dużo czasu – podsumował.
bEDGJnri

Raport WHO. Wirus miał krążyć po świecie już wcześniej

Według raportu WHO, nie ma dowodów na to, że źródłem koronawirusa był chiński targ dzikich zwierząt w Wuhan. Badacze mieli odkryć wirusy podobne do SARS-CoV-2 u nietoperzy i łuskowców. Zdaniem naukowców, nie były one jednak wystarczająco zbliżone do COVID-19, by można było jednoznacznie stwierdzić, że patogen przeskoczył z tych zwierząt na ludzi.

Choć pierwsze doniesienia o SARS-CoV-2 pojawiły się dopiero w grudniu 2019 roku, według szacunków WHO wirus w tej formie mógł występować już wcześniej. Jak wyliczają badacze, pierwsze infekcje koronawirusem wśród ludzi mogły mieć miejsce we wrześniu lub listopadzie.

bEDGJnrj

Obejrzyj także: Nietoperze jak inkubatory. Są odporne na groźne wirusy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDGJnrC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(71)
Radel
5 miesięcy temu
Nie kupować nic z chin ...to damy im do myślenia za covid 19
Cxhif
6 miesięcy temu
Tak tak tak teraz karzemy wszystko ukrywa i zwala winne na drugiego. A tak naprawdę to Gates maca w tym palcem już w 2000 r wspominał o epidemi i to z uśmiechem. I tez ze ludzkości jest za dużo a teraz chce nam pomoc??? Nie tak nie jest, chcą nas psychicznie wykończyć żebyśmy byli posłuszni. Są na to dowody
mak
6 miesięcy temu
Zachód najpierw "napompował kasą Chiny ,potem Rosję -gaz ,ropa " A teraz się dziwią że robią co chcą i nikt im nie podskoczy.
bEDGJnrD
antykomunista
6 miesięcy temu
Tylko V kolumna/agentura wpływu i pożyteczni ...... uwierzą Komunistycznej Partii Chin
przemyśl-7
6 miesięcy temu
Chińczyk mówi to co mu władze każą ,a jak nie posłucha ,to wyzionie ducha.
574
6 miesięcy temu
Wydaje mi się, że było tak. W mieście Wuhan w październiku, listopadzie 2019 r. Mieszkańcy tego miasta zaczęli chorować na zapalenie płuc. Lekarz (nie pamiętam nazwiska,który chyba zmarł) informował władze tego miasta, że trzeba coś zrobić. Następnie po pewnym czasie. Zrobili tak. Wsadzili do samolotów obcokrajowców, którzy mieszkali w Wuhan żeby wrócili do swoich krajów. Polegało to na zbadaniu temperatury osób, które wchodziły do samolotów. Kolejne informacje z różnych części świata, były następujące.Koronawirus rozprzestrzenia się. Zrobili blokadę miasta o około trzy cztery miesiące za późno. Zrobili tak umyślnie lub nieumyślnie ,tego nie wiemy.
antykom
6 miesięcy temu
WHO próbuje odzyskać twarz po tym jak szło na pasku chińskiej republiki ludowej, Todros podlizywał się Chińczykom. Teraz próbuje się podlizać krajom demokratycznym. Totalitarne Chiny pewnie każą mu kase oddać.
Grzegorz Krol
6 miesięcy temu
Kolejne pierdoły
plandemix
6 miesięcy temu
ostatni zgon na cow_id w Chinach to kwiecień 2020... życie płynie normalnie, a fabryki działają bez zarzutu... jak to możliwe że u nas tyle "zakażeń" i zgonów... a może to wina fałszywie dodatnich wyników testów PCR
rdsd
6 miesięcy temu
pfizer nalezy do gatesa
gość
6 miesięcy temu
Bezczelność, łganie - to reżim totalitarny. Kłamstwo, śledzenie i prześladowanie ludzi, niewolnicza praca, takie są ChRL! Chiny powinny płacić odszkodowanie całemu Światu. Ogłaszali, że szczepionkę swoją 'Uczynią światowym dobrem", i co? Nie wiadomo co jest w szczepionkach, nie chcą przedstawić wyników badan, swoich obywateli nie szczepią, a sprzedają tzw szczepionki dużo drożej niż Pfizer, Moderna i AZ! Trzeba rozliczyć Chiny!
ons
6 miesięcy temu
kto biednemu zabroni żyć bogato?
kobo
6 miesięcy temu
już w lutym samoloty z wuhan nie mogły lądować na chińskich lotniskach, ale na zachód latały spokojnie ....LOL
bEDGJnrv
matrix
6 miesięcy temu
TO CHINY w swoim instytucie wirusologii wyprodukowali ten sprytny wirus .Tramp maił racje co do WHO. Przekupni itd. Kiedy głupia Europa sie przebudzi i będzie izolować ten wredny komunistyczny kraj.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić