Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
Jan Manicki
|

Napięcie na linii Chiny-USA. Ostrzegają przed nową zimną wojną

159
Podziel się:

Prezydent Chin Xi Jinping wezwał światowych przywódców do porzucenia "ideologicznych uprzedzeń" i "unikania przestarzałej zimnowojennej mentalności". Podkreślił przy tym, że jego kraj będzie wyznaczał własną ścieżkę rozwoju, niezależną od Zachodu. Dodał także, że należy dbać o poszanowanie prawa międzynarodowego.

Napięcie na linii Chiny-USA. Ostrzegają przed nową zimną wojną
Prezydent Chin Xi Jinping ostrzegł USA przed nową zimną wojną (Getty Images)

Chiński prezydent stwierdził na posiedzeniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos, że światowe mocarstwa powinny unikać "dążenia do supremacji". To pierwsza publiczna wypowiedź Xi Jingpinga od czasu, gdy prezydentem Stanów Zjednoczonych został Joe Biden. Prezydent Chin wezwał do zachowywania wzajemnego szacunku, ponieważ tylko to ma jego zdaniem pozwolić wyjść z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa.

Konfrontacja prowadzi nas w ślepy zaułek – podkreślił.

Prezydent Chin o relacjach z USA. "Nowa zimna wojna doprowadzi do podziałów"

Choć Xi Jinping w swoim wystąpieniu nie wspomniał bezpośrednio Joe Bidena, wiele jego komentarzy skierowanych było bezpośrednio do nowej amerykańskiej administracji. Odniósł się do swojego przemówienia w Davos sprzed czterech lat, na którym mówił, że światową politykę powinno koordynować co najmniej kilka państw. Podkreślił również, że kraje powinny ze sobą współpracować, zamiast wzajemnie się zwalczać.

Budowanie małych kręgów, rozpoczynanie nowej zimnej wojny, odrzucanie innych państw, grożenie im lub zastraszanie, świadome spychanie ich na bok, zakłócenia w dostawach, sankcje, czy izolowanie konkretnych krajów popchnie świat do podziału, a nawet do konfrontacji – ocenił Xi Jinping.

Chiński prezydent zasygnalizował również, że jego kraj nie zamierza zmieniać obranego kursu w obliczu presji ze strony Stanów Zjednoczonych. Xi Jinping zauważył, że "każdy kraj jest wyjątkowy, ze względu na swoją historię, kulturę i system społeczny". Dodał przy tym, że "żadne państwo nie jest lepsze od innych".

Nie należy więc tworzyć hierarchii cywilizacji lub narzucać swojego systemu innym – powiedział.

Chiny unikają trudnych pytań. Jest reakcja USA

Chińscy przywódcy od dłuższego czasu traktują forum ekonomiczne w Davos jako platformę prezentowania swoich celów gospodarczych, unikając jednocześnie trudnych pytań o politykę. W 1992 r. do Davos przyjechał były chiński premier Li Peng. Chiny starały się wtedy przyciągnąć zagranicznych inwestorów po masakrze na placu Tiananmen w 1989 roku.

Podczas tegorocznego wystąpienia, prezydent Xi również zasygnalizował chęć odłożenia na bok kwestii politycznych, które przyczyniły się do pogorszenia stosunków z krajami zachodnimi. Należy do nich m.in. zniesienie ograniczenia liczby kadencji dla stanowisk w chińskim rządzie oraz zamykanie mniejszości ujgurskiej w obozach "reedukacyjnych" w zachodnim regionie Sinciang. Do kwestii problematycznych mają również należeć Tajwan oraz Hongkong, autonomiczne chińskie prowincje, które Pekin chciałby włączyć pod swoją jurysdykcję.

Żadne dwa liście nie są identyczne – odpowiedział na pytania o te rzeczy Xi.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oceniła w poniedziałek, że uwagi Xi „niczego nie zmieniają” w stosunkach Waszyngtonu z Pekinem. Oceniła, że Stany Zjednoczone muszą bronić amerykańskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej. Podkreśliła, że Waszyngton nadal będzie uważnie kontrolował inwestycje chińskich firm i nie zrezygnuje z czarnej listy chińskich firm telekomunikacyjnych.

W naszych stosunkach z Chinami zaczynamy jednak od cierpliwości – powiedziała rzeczniczka Białego Domu.

Obejrzyj także: Świat uzależnił się od Chin. Pandemia może to zmienić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(159)
Brutus
2 lata temu
Cieszę się, że Chiny są przeciwwagą dla USA. W naszym interesie leży aby żaden z tych krajów nie zdobył monopolu. A dopóki jest jaka taka równowaga sił, to mamy spokój i pokój. Niech się ze sobą kłocą po wsze czasy!
Adeline
2 lata temu
Chińskie biologiczne laboratorium w Wuhan jest własnością Glaxosmithkline, który zupełnie przypadkowo jest również posiadaczem firmy Pfizer, która z kolei produkuje szczepionkę przeciw wirusowi, który incydentalnie wymknął się z powyżej wymienionego laboratorium, które przypadkiem zostało założone przez dr Fauci, dyrektora amerykańskiego Center for Disease Control (amerykański SANEPID) , który to incydentalnie promuje wspomnianą szczepionkę. Koncern Glaxosmithkline przypadkowo zarządzany jest przez finansistów Black Rock, którzy również całkiem przypadkowo kierują finansami fundacji Sorosa „Open Fundation Society”. Również przez przypadek Soros jest właścicielem firmy Winterthur, która przypadkiem wybudowała wspomniane na wstępie laboratorium w Wuhan i została wykupiona przez niemiecki Allianz, którego udziałowcem jest incydentalnie Vanguard, który to również przypadkowo jest udziałowcem wymienionego uprzednio Black Rock, który to incydentalnie mieni się być kontrolerem banków centralnych i zarządza jedną trzecią globalnego kapitału inwestycyjnego. Z zupełnego przypadku, Black Rock jest również głównym akcjonariuszem firmy Microsoft, której właścicielem jest przypadkowo Kill (Bill) Gates, który z kolei posiada udziały firmy Pfizer, która sprzedaje cudowną szczepionkę i przypadkowo jest głównym sponsorem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
APiS
2 lata temu
Hegemonistycznej polityki amerykańskiej nie będzie nigdy końca. USA chcą wszystkim których nie lubią a nawet tym z którymi są w sojuszach, narzucać jak mają postępować. Nie w swoim własnym lecz w interesie USA.
Gensek
2 lata temu
A ja bym patrzył zoltkom na ręce... Nie ufam tej autokratycznej władzy.
Smiszny
2 lata temu
Same napięcia na świecie.... tylko u nas trwa PiSowska idylla.Reglamentowana demokracja z pozorami praworządności oraz przestrzegania konstytucji. 😉
Michal
2 lata temu
Jak zwykle biadolenie chinoli i mydlenie oczu. Za kurtyną natomiast łamanie praw człowieka i zbydlecenie ludzi i system kredytów społecznych. Oczywiście jako poligon bo teraz będzie się to wprowadzać na zachodzie. Chińczycy nie potrafią pojąć że na zachodzie to ludzie mają a raczej powinni mieć władzę a nie rząd. Tym bardziej nie taki który nie został wybrany.
Gloria
2 lata temu
Nadchodzi wielka wojna naszych czasow. Radujmy się !
int
2 lata temu
Wywołali kryzys i teraz domagają się szacunku.
Mann
2 lata temu
Czy o2 z naruszeniem własnego regulaminu reklamuje portale erotyczne, ponieważ ich reklamy są pod postami i mimo zgłoszeń nie są usuwane?
mick
2 lata temu
absolutnie nie wolno dogadywać sie z chinami niech odpowiedzą za pandemie cowid
take uchi
2 lata temu
Xi "mydli oczy" żeby spokojnie prowadzić swoją politykę i za parę lat to co wypisujecie teraz o USA będziecie pisać o Chinach .
Cytat
2 lata temu
" zniesienie ograniczenia liczby kadencji dla stanowisk w chińskim rządzie " - to zakrawa na jankeską arogancję. Czytam i nie wierzę, jak można tak ingerować w organizację rządu innego mocarstwa. Jeżeli dany minister jest dobry i resort którym kieruje rozwija się i mam wyniki,to powinien nim kierować nawet 20 lat jak mu tylko zdrowie i wiek pozwoli.
vvv
2 lata temu
Powiedział też: stwórzmy globalny zarząd, by wdrażać agendę zrównoważonego rozwoju, powiedział również, że nie wrócimy już do świata, który znamy z "historii", że trzeba przeciwdziałać zmianom klimatycznym i promować zrównoważony rozwój
Merlin
2 lata temu
Problem polega na tym ze Chinole nie grają tymi samymi kartami co zachód tylko mają własne reguły a w zasadzie ich brak
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić