Ciekawe odkrycie. Już 170 tys. lat temu ludzie jedli gigantyczne ślimaki

3

Naukowcy zbadali zachowane fragmenty muszli ślimaka, które znaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pewnej jaskini w południowej Afryce i doszli do ciekawych wniosków. Otóż, ludzie najpewniej żywili się tymi pieczonymi na ogniu mięczakami już nawet... 170 tysięcy lat temu!

Ciekawe odkrycie. Już 170 tys. lat temu ludzie jedli gigantyczne ślimaki
Ciekawe odkrycie naukowców. Już 170 tys. lat temu ludzie mogli jeść gigantyczne ślimaki. (Adobe Stock)

Artykuł naukowy opublikowano w czasopiśmie "Quaternary Science Reviews". Poruszono tam wyniki szczegółowych badań przeprowadzonych na temat jedzenia ślimaków przez ludzi w zamierzchłych czasach.

Ludzie jedli ślimaki najpewniej 170 tys. lat temu. Nowe wyniki badań naukowych

Wcześniejsze badania dawały naukowcom dowody na to, że ludzie spożywali ślimaki około 49 tysięcy lat temu w Afryce i około 36 tysięcy lat temu w Europie. Myślenie to zmieniło się jednak za sprawą pewnego znaleziska odkrytego w południowoafrykańskiej jaskini w Border Cave (w pobliżu granicy między Republiką Południowej Afryki a Eswatini).

To właśnie w tym miejscu paleontolodzy niedawno odkryli fragmenty muszli dużych ślimaków lądowych sprzed 70 tysięcy do 170 tysięcy lat. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że skorupa mięczaka wykazywała oznaki podgrzania. Była m.in. beżowa i szara.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Domowe sposoby na pozbycie się ślimaków

Specjaliści rozpoczęli eksperymenty. Podgrzali więc współczesne fragmenty muszli gigantycznych ślimaków lądowych do temperatury 550 stopni Celsjusza (w różnych wariantach od 5 minut do 36 godzin). Zaobserwowali dokładnie te same właściwości i skład, co na znaleziskach z jaskini.

Naukowcy stwierdzili, że jaskiniowcy już wtedy piekli owe muszle na ogniu. - Odkrycia są mocnym dowodem na to, że ludzie, którzy korzystali z jaskini w tym czasie, metodycznie jedli ślimaki - mówi Bernd Schöne z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji w Niemczech.

Mięso ślimaka jest dość pożywne: bogate w białko, żelazo, potas, wapń i kwasy tłuszczowe omega-3.

Uważa się, że prehistoryczne fragmenty muszli ślimaków pochodzą od krewnych współczesnych behemotów, które mogą urosnąć do wielkości ludzkiej dłoni i ważyć około kilogram.

Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić