Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Co dalej z urzędem prezydenta? "Nie jest potrzebny, a może dostać się w takie ręce"

388

Leszek Miller nie zostawia na prezydencie Andrzeju Dudzie suchej nitki. Były premier postuluje "pozbycie się urzędu prezydenta". Nie jest w swojej opinii odosobniony.

Co dalej z urzędem prezydenta? "Nie jest potrzebny, a może dostać się w takie ręce"
Leszek Miller (Instagram)

We wtorek popołudniu prezydent Andrzej Duda ogłosił ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Małgorzata Poprocka z Kancelarii Prezydenta doprecyzowała, że prezydencki akt łaski ma obejmować darowanie kar pozbawienia wolności i środków karnych, a także zatarcia skazania obu polityków.

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy wywołał lawinę komentarzy. Politycy obozu Zjednoczonej Prawicy przyjęli ją z zadowoleniem. W znacznie ostrzejszym tonie utrzymane są wypowiedzi przedstawicieli pozostałych stron sceny politycznej. Były premier Leszek Miller mówi wprost, że wtorek był "czarnym dniem dla demokracji i praworządności, a także dla urzędu prezydenta".

Europarlamentarzysta przypomniał, że jeszcze kilka dni temu prezydent Andrzej Duda zarzekał się, że nie ułaskawi Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, bo zrobił to skutecznie już w 2015 roku. Miller ocenił, że prezydentowi zabrakło konsekwencji, którą wykazał się za to minister Adam Bodnar trzymając się litery prawa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Niech nie kompromituje państwa". Ekspert z apelem do Dudy.

Leszek Miller postuluje likwidację urzędu prezydenta. Mówi o "niepowołanych rękach"

Były premier poszedł w swojej ocenie o krok dalej. Przyznał, że po wtorkowym akcie łaski wydanym przez Andrzeja Dudę, zastanawia się, czy nie warto zastanowić się nad rezygnacją z urzędu prezydenta.

Poważnie się zastanawiam, czy po tej prezydenturze nie powinno się dążyć do pozbycia urzędu prezydenta, który nie jest potrzebny, a może dostać się w takie ręce, jakie teraz widzimy — powiedział polityk cytowany przez Radio Zet.

Co ciekawe, Leszek Miller nie jest jedyną osobą, która wyraża taki pogląd. Dr Wojciech Jabłoński przekonuje, że znacznie lepszym i tańszym rozwiązaniem byłoby powierzenie roli głowy państwa Marszałkowi Sejmu. W dyskusji w radiowej "Trójce" stwierdził on, że byłoby to nie tylko "tańsze" rozwiązanie, ale korzystniejsze z punktu widzenia kultury politycznej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić