o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Anna Jankowska
|

"Serio myślą, że to zadziała?". Czytelnik nie wytrzymał. Pokazał zdjęcia

226
Podziel się

W Warszawie po raz kolejny pojawiły się plakaty wzywające Niemców do zapłacenia za zniszczenia spowodowane przez nazistów w czasie II wojny światowej. Zdjęcie plakatu przesłał redakcji o2.pl czytelnik razem z refleksją: "Serio myślą, że to zadziała?".

"Serio myślą, że to zadziała?". Czytelnik nie wytrzymał. Pokazał zdjęcia
Czytelnik przysłał nam zdjęcia. Znów te plakaty w Warszawie (Czytelnik)
bDeUVZZx

Czy Polska powinna otrzymać po wojnie odszkodowanie od Niemców za hitlerowskie zbrodnie? Większość Polaków zapewne powie, że tak. Jednak tuż po wojnie zrujnowani Niemcy sami potrzebowali pomocy finansowej, którą otrzymali od USA w ramach tzw. planu Marshalla.

Polska też miała taką możliwość, jednak na rozkaz Stalina władze odmówiły przyjęcia pomocy. Czy obecnie, po tylu latach, wyciągnięcie od naszych zachodnich sąsiadów rekompensaty za wojnę jest możliwe?

bDeUVZZz

Tak uważają autorzy plakatu, którego zdjęcie otrzymaliśmy od naszego Czytelnika. Widać na nim napis "Witamy nowego ambasadora Niemiec w Warszawie". Poniżej, na tle zdjęcia z II wojny światowej napisano: "GERMANS murdered millions of Poles and destroyed Poland!" ("Niemcy wymordowali miliony Polaków i zniszczyli Polskę!"). Na dole plakatu znajduje się wezwanie "GERMANS, you have to pay for that" ("Niemcy, musicie za to zapłacić!")

Pomysłodawcami plakatów są dwie organizacje, które od lat rozlepiają je w różnych miejscach Warszawy. W sierpniu 2018 odpowiedzialna za rozwieszanie firma została ukarana karą administracyjną 15 tys. zł za jeden z nośników. Pracownicy firmy uznali to za "nagonkę" o podłożu politycznym, jednak urzędnicy miejscy twierdzili, że karę naliczyli "za nielegalnie postawiony obiekt, a nie za jego treść" - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Jaki sens ma wywieszanie apelu do Niemców w Warszawie? Naprawdę myślą, że to zadziała? - dziwi się nasz Czytelnik.
bDeUVZZF

Plakaty z tej serii pierwszy raz pojawiły się w Warszawie w 2017 roku. Wtedy to specjalna komisja pod przewodnictwem Arkadiusza Mularczyka miała zająć się badaniem, czy i jak Polska może zgłosić się po zaległe reparacje wojenne. Po trzech latach rząd nie zbliżył się do celu ani o milimetr i jedynym "osiągnięciem" w tym temacie było pogorszenie się stosunków polsko-niemieckich.

Zobacz też: Białoruś. Aleksander Łukaszenka zaprzysiężony na prezydenta. Leszek Miller nie może darować UE sankcji

bDeUWaaa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(226)
J23
4 tyg. temu
Niemcy i Rosjanie zniszczyli i rozkradli Polskę w latach 39-46 i niech płacą za spustoszenie , którego dokonali.
Bywatel
4 tyg. temu
Jeśli ktoš uważa, że reparacje nam się nie należą bo Niemcy były biedne po II wojnie to niech się trochę zastanowi!
Marcel
4 tyg. temu
Wszystkie zniszczenia i straty muszą być policzone i rachunek wystawiony niech Niemcy i wszyscy wiedzą ile kosztuje wojna i jakie to straty i jeszcze jedno autor pisze że Niemcy sami potrzebowali pomocy i otrzymali ją z planu Marshalla a Polska nie dostała nic z winy Stalina ale nie przeszkodziło to Niemcom zapłacić Izraelowi ,USA ,Francji i Anglii a także w ostatnich latach zapłacić Anglii odszkodowanie Anglii za pierwszą wojnę światową problem mają Niemcy jak muszą zapłacić Polsce,Grecji ,Ukrainie ,Litwie ,Łotwie ,Estonii ,Czechom ,Słowacji ,Węgrom i państwom bałkańskim .
bDeUWaab
patriota
4 tyg. temu
oczywiście że powinni zapłacić za zniszczenia i wyrządzone szkody, nie byliśmy suwerennym państwem kiedy "zrezygnowaliśmy " z reparacji wojennych.
jan
4 tyg. temu
jacy biedni ci niemcy po wojnie byli - po prostu tak ich żal
Najnowsze komentarze (226)
Ucc
4 tyg. temu
A dlaczego Polacy po 1989 roku musieli Aliantom płacić za broń którą walczyli w czasie II wojny światowej?
Polak
4 tyg. temu
Niemcy mają zapłacić za zniszczenia spowodowane w czasie II wojny światowej przez Niemców, a nie przez żadnych nazistów ani innych kosmitów.
Adam
4 tyg. temu
Żaden problem,odszkodowanie będzie tylko ziemie zachodnie należy zwrócić .
Edi
4 tyg. temu
Czy już nikt nie pamięta jak Niemcy rzucili się do polskich sądów po odszkodowania za pozostawione mienie. Jakoś im to nie przeszkadzało, że okradli i zniszczyli Polskę. Więc nie rozumie dlaczego mają nie zapłacić odszkodowania Polsce. Jeden powód.
Artur
4 tyg. temu
Suwerenem Polski są Niemcy, więc wywieszanie takich plakatów w 'stolicy' ma poniekąd jakiś sens.
Maciuś
4 tyg. temu
ok oddajcie Śląsk (cały!) Pomorze i Mazury potem można zaczynać negocjacje
pik
4 tyg. temu
niemcy tą wojne rozpoczeli i muszą wypłacic odszkodowanie Polsce.Polska wypłacała odszkodowanie niemcom , którzy wyjechali z POlski do RFN i pozostawili nieruchomosci.
Jarek
4 tyg. temu
Skoro nazistowskie firmy działają do tej pory i mają się dobrze, a rozwinęły się dzięki wojnie, obozom itd to powinny za to płacić. Jakim prawem Hugo Boss, junkers, VW, Bayer itd są chlubą nazistów? Przepraszam Niemców...
bDeUVZZT
xxxx
4 tyg. temu
Skoro chcemy od niemców , to i od ruskich! ci drudzy nie dość ,że napadli na nasz kraj, okradli go , to jeszcze przez wiele lat okupowali nasz kraj,blokowali rozwój techniki!
bossss
4 tyg. temu
Jaki biedny czytelnik prawda mu przeszkadza, aż musiał do portalu napisać...
osssa PL
4 tyg. temu
Zapytam tego " czytelnika" czy Polska ma przemilczeć fakt utraty życia przez 6 mln obywateli Polski zabranego przez niemieckich napastników ? Przypomnę : rozstrzeliwanych , katowanych , mordowanych w obozach koncentracyjnych : dzieci , kobiet ,mężczyzn !! Nie należy się bliskim ofiar , Polsce rekompensata za utratę obwateli ? Należy taktownie milczeć aby nie urazić " wrażliwości " Niemców ??
osssa PL
4 tyg. temu
Oburzony plakatami umieszczanymi w Warszawie ukazujący Niemców podpalajacych stolicę jest niewłasciwy zdaniem czytelnika portalu o2.pl z refleksja .."Serio myślą, że to zadziała?". Zadziała na wyobraźnię Niemców oraz co poniektórych Warszawiaków , którzy " nie chca wiedzieć , kto całkowicie zniszczył to piekne miasto w czasie II wojny światowej ! Prawda uwiera owego " czytelnika " ??
Gość
4 tyg. temu
Oczywiście, że ma to sens, Niemcy dopiero co wypłacili Francji miliardowe odszkodowania z I wojnę światową, to tym bardziej powinni zapłacić za zrujnowanie Polski!!!
KapitanPolska
4 tyg. temu
Mane, tekel, fares....
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić