aktualizacja 

Deltakron. Naukowcy stawiają sprawę jasno

163

W weekend media obiegły doniesienia o potencjalnym nowym wariancie koronawirusa odkrytym na Cyprze. Miał on być hybrydą delty i omikronu. Eksperci twierdzą jednak, że "deltakron" najprawdopodobniej był wynikiem zanieczyszczenia laboratoryjnego.

Deltakron. Naukowcy stawiają sprawę jasno
Deltakron nowym wariantem koronawirusa? (Pixabay)

W weekend media obiegła informacja o nowym wariancie koronawirusa. Rzekoma hybryda delty i omikronu miała zostać wykryta u 25 zakażonych na Cyprze.

Leondios Kostrikis, profesor nauk biologicznych na Uniwersytecie Cypryjskim, nazwał szczep deltakronem. Jego sekwencja genetyczną wysłano 7 stycznia do GISAID, międzynarodowej bazy danych, która śledzi zmiany w wirusie.

Deltakron jednak nie istnieje?

Jednak zdaniem ekspertów deltakron nie jest nowym wariantem koronawirusa. Twierdzą oni, że to wyniki zanieczyszczenia w laboratorium podczas procesu sekwencjonowania. Najprawdopodobniej doszło do skażenia próbek.

Nie ma czegoś takiego jak Deltacron. #Omicron i #Delta NIE utworzyły super wariantu. Jest to prawdopodobnie artefakt sekwencjonowania (zanieczyszczenie laboratoryjne fragmentów Omikronu w próbce Delty) - skomentowała dr Krutika Kuppalli, badaczka chorób zakaźnych ze Światowej Organizacji Zdrowia.
Cypryjskie sekwencje "deltacronu", zgłaszane przez kilka dużych mediów, wydają się dość wyraźnie skażone - napisał na Twitterze Tom Peacock, wirusolog z Imperial College London.
Wielu z nas przyjrzało się sekwencjom i doszło do tego samego wniosku, że nie wygląda to na prawdziwy rekombinant - dodał.

Zobacz także: Superodporność na koronawirusa. Prof. Fal: to może wygasić pandemię

Autor: NB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić