Dla kieszonkowców to żniwa. Jak nie dać się złodziejom na cmentarzu?

10

Dzień Wszystkich Świętych jest dniem wzmożonej pracy patrolów policyjnych. Sprawdzają trzeźwość kierowców, pilnują porządku a także bezpieczeństwa. Bo jak wiadomo - złodzieje wolnego nie mają. Zwłaszcza kieszonkowcy w dzień 1 listopada ruszają na zatłoczone cmentarze.

Dla kieszonkowców to żniwa. Jak nie dać się złodziejom na cmentarzu?
Idąc na cmentarz nie chowajmy cennych rzeczy do plecaka czy torebki (Pixabay)

W najbliższych dniach na nekropoliach w całej Polsce zrobi się tłoczno. Będziemy odwiedzać groby naszych bliskich, sprzątać je, ale też zapalać znicze i się modlić. Największy ruch na cmentarzach spodziewany jest 1 i 2 listopada.

W tłumie ludzi, skupieni na dotarciu do celu, możemy zapomnieć o bezpieczeństwie naszych rzeczy. A to idealna okazja dla kieszonkowców.

Na cmentarzach pojawią się umundurowani oraz nieumundurowani policjanci, którzy "zapolują" na amatorów cudzego mienia. Ponadto obowiązki stróżów prawa skupią się na kwestiach związanych z ruchem drogowym i dojazdem do nekropolii. Policyjne patrole będą dbały o upłynnienie ruchu, właściwe parkowanie i przestrzeganie zmienionej organizacji ruchu. Policjanci będą reagować na wszelkie naruszenia prawa. Pamiętajmy jednak, że nikt nie zwalnia nas z zachowania szczególnej ostrożności i odpowiedniego zabezpieczania swojej własności. Nie dajmy szansy kieszonkowcom – apeluje w rozmowie z Dziennikiem Łódzkim Dagmara Mościńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Oczy dookoła głowy, czyli jak nie dać się złodziejom

Przede wszystkim warto zastosować kilka zasad, dzięki którym nie będziemy łakomym kąskiem dla złodziei. Po pierwsze - nie zabierajmy ze sobą na cmentarz dużych kwot pieniędzy. Gotówkę oraz karty płatnicze czy telefony komórkowe trzymajmy w wewnętrznych kieszeniach, a nie w plecaku czy torebce. Wysiadając z samochodu upewnijmy się, że został on zamknięty, a na wierzchu nie pozostawiliśmy żadnych przedmiotów, które mogłyby skusić przestępcę.

Nie pozostawiajmy torebek, saszetek, telefonów komórkowych na ławkach, nie traćmy ich z oczu, gdyż chwila nieuwagi wystarczy, aby ktoś je zabrał. Nie nośmy portfeli w jednorazowych torebkach, łatwo je przeciąć. Płacąc za zakupy na przycmentarnych straganach róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pamiętajmy, by najpierw schować portfel do torebki i zamknąć ją, a dopiero później zabrać zakupy – radzą mundurowi.

Jeśli wyjeżdżamy z domu na ten czas - również dopilnujmy, aby dokładnie zamknąć mieszkanie, a cennych rzeczy nie zostawiać na wierzchu.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić