Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Dramat w Tatrach. Szokujące słowa słowackich ratowników o Polakach

53
Podziel się:

Nie milkną echa tragedii w słowackich Tatrach. W niedzielę około południa znaleziono ciała trzech Polaków, którzy chcieli wspiąć się na Gerlach. Teraz głos w sprawie zabrała Horská záchranná služba, słowacki odpowiednik GOPR. Ratownicy twierdzą, że trasa oraz technika wspinaczkowa, które wybrali Polacy, nie powinny być wykorzystywane zimą. Przewodnik miał także na nogach raki, nie nadające się do trudnych warunków atmosferycznych.

Dramat w Tatrach. Szokujące słowa słowackich ratowników o Polakach
Ciała Polaków odnaleziono w niedzielę około południa (Facebook, Horská záchranná služba)

Z danych ratowników wynika, że turyści wyruszyli w piątek o godz. 7 rano ze schroniska "Dom Śląski" w kierunku Batyżowieckiego Stawu. Mieli zamiar wspiąć się na Gerlach idąc przez tzw. Batyżowiecką Próbę.

Ostatni kontakt z Polakami miał miejsce ok. godz. 11. Przekazali znajomemu, że ze względu na trudne warunki atmosferyczne, wyprawa może się przedłużyć. Kiedy przed północą wciąż nie było z nimi kontaktu, mężczyzna zaalarmował służby ratunkowe.

Znaleziono ciała trzech Polaków zaginionych w słowackich Tatrach

Do akcji poszukiwawczej przystąpiła Horská záchranná služba wspierana przez GOPR. W sobotę i niedzielę trwały intensywne działania. Słowackich ratowników wspomagały śmigłowce oraz drony. GOPR próbował także zlokalizować zaginionych przy pomocy sprzętu do lokalizacji telefonów komórkowych.

Ciała Polaków odnaleziono pod Małym Gerlachem, szczytem w masywie Gerlacha w Tatrach Wysokich. Zdaniem ratowników, wspinacze spadli z położonej o 300 m wyżej półki skalnej.

Horská záchranná služba zaznacza, że pogoda w Tatrach były bardzo niesprzyjająca. – Poruszanie się po śniegu w takich warunkach jest wymagające pod kątem technicznym i koordynacyjnym, zwłaszcza na stokach o większym nachyleniu – podkreślają ratownicy.

Dwóch turystów z przewodnikiem z niewiadomych przyczyn wybrało drogę na Gerlach przez Wielicką Próbę, która służy jako letnia trasa podbiegowa. Zimą nie jest wykorzystywana ze względu na ryzyko upadku przy pokonywaniu stromych zasp i płyt skalnych oraz słabe zabezpieczenia – czytamy w poście.

Polacy popełnili błąd? Słowacy mówią o niewłaściwym wyposażeniu

Słowaccy ratownicy wskazują, że Polacy przemieszczali się w zespole linowym w odstępach wynoszących ok. 7 metrów. Byli wyposażeni w standardowy sprzęt do wspinaczki zimowej. Ratownicy podkreślają jednak, że przewodnik miał jednak na nogach raki, które nie nadawały się do takich warunków.

Możemy założyć, że jeden lub więcej członków zespołu linowego poślizgnęło się i upadło. Wybrana w tym terenie technika linowa nie pozwoliła na zatrzymanie poślizgu. Upadek spowodował pociągnięcie za sobą całej drużyny wspinaczkowej – podsumowuje Horská záchranná služba.

Obejrzyj także: Trzech Polaków utknęło pod szczytem w Tatrach. Nocna akcja ratownicza na Gerlachu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(53)
bum
4 miesiące temu
wszedzie niebezpieczenstwo to po co szukac ?
Ola
4 miesiące temu
Jak dla mnie wszystkie niebezpieczne podejścia powinny być na okres zimowy zamknięte!!! Sezon od maja do października i to jeszcze w zależności od warunków pogodowych, ledwo dotarła do nas tragedia o śmierci trzech osób a już kolejna osoba została znaleziona martwa, wiadomo że wszystkich szukających adrenaliny nie ustrzeże się przed ryzykiem i wypadki były i będą ale może choć kilka osób nie doświadczy tragicznej śmierci, powinien też być obowiązek płacenia za wszystkie akcje ratunkowe spowodowane lekkomyślnością turystów a Ci którzy nie dostosują się do zakazów obdarować mandatami, co roku to samo ktoś spadł, ktoś się zgubił a to zaś ktoś został zasypany , a to jeszcze inni wybrali się zdobywać szczyty w adidasach a i oczywiście słynne morsy jak ta baba co w bieliźnie poszła na Babią naprawdę aż już nie chce się tego słuchać.
Karo
4 miesiące temu
Ludzie! Czy Wy macie choć trochę empatii? Czy chcielibyście, aby po wypadku Waszych bliskich, ktoś w ten sposób komentował pod artykułami pod tym? Zgadzam się, że przy wspinaczkach górskich, każdy powinien mieć ubezpieczenie. Ale każdy człowiek ma prawo popełnić błąd, nikt nie jest nieomylny. Szkoda tylko, że tym razem błąd kosztował życie. Oby inni się na tym czegoś nauczyli. Najserdeczniejsze kondolencje dla rodzin.
Goś
4 miesiące temu
Bądźcie bardziej wyrozumiali co do pisowni. Skoro nie polski portal...
Miodek
4 miesiące temu
NIENADAJĄCE!! PORAŻA MNIE TA KOMPLETNA NIEZNAJOMOŚĆ JĘZYKA POLSKIEGO. LUDZIE MAJĄ PODSTAWOWE BRAKI W EDUKACJI. NIE WIEDZĄ JAK PISZE SIĘ "NIE" Z ROŻNYMI CZĘŚCIAMI MOWY. NIE WIEDZĄ JAK POPRAWNIE PISZE SIĘ KOŃCÓWKĘ -BY. CZYTAJĄC KOMENTARZE,KRWAWIĄ OCZY... GENERALNIE STRASZNY ANALFABETYZM ZAPANOWAŁ W NARODZIE. WSTYD!
osa..
4 miesiące temu
na takie wyprawy powinni mieć pozwolenie i tak należy ustawić przepisy ,ze jeśli idą to najpierw dostają pozwolenie z GOPR i jeżeli warunki sprzyjają , jeśli nie to nie wolno a koszty teraz kto pokryje ? wszyscy podatnicy ? to nie są żarty to żywioł bez względu czy zima czy lato --góry są wymagające --wyprawy powinny być zgłaszane a jak idą bez zgłoszenia to wysokie kary i zawracać takich ,,turystów,, i mogą iść tylko ci co maja stosowne wyposażenie i umiejętności
Juk
4 miesiące temu
Idioci są na tym świecie jak ktoś lezie tam gdzie śmierć jest pewna to nie ma co dyskutować tylko można się pomodlić
Uczyć się, uc...
4 miesiące temu
TOPR, a nie GOPR
Testo
4 miesiące temu
udowodnili, że można...
u66
4 miesiące temu
Raz Batyżowiecka, raz Wielicka, Każda z innej strony- to w końcu niech ktoś pomyśli zanim napisze.
majki
4 miesiące temu
Przedrostek PSEUDO z rzeczownikami, które nie są nazwami własnymi, pisze się łącznie - np. pseudodziennikarz.
Krysia
4 miesiące temu
Nie jeden szpital płacze, nie mogą wpisać że na convida umarli i kasa przepadnie :(
tak, tak
4 miesiące temu
nie nadające się ? Pseudo dziennikarzu, nie myślałeś aby najpierw skończyć kurs poprawnej pisowni, zanim zabierzesz się za pisanie tych farmazonów ?
Piotr
4 miesiące temu
Ułańska fantazja za dużo teorii za mało praktyki
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić