Droższe egzaminy na prawo jazdy. Podano nowy cennik dla kursantów z Małopolski

11

''Podwyżki były konieczne'' — przekonuje Marek Pławiak z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. Droższe egzaminy na prawo jazdy stały się faktem. Od wtorku, 21 marca, w Ośrodkach Ruchu Drogowego w Małopolsce obowiązuje nowy cennik. Na jakie wydatki trzeba się przygotować?

Droższe egzaminy na prawo jazdy. Podano nowy cennik dla kursantów z Małopolski
Drożeją opłaty za egzamin na prawo jazdy (Pixabay, devexcelsure)

O zmianach, które dotkną kursantów, mówiło się już od dawna. Szefowie ośrodków ruchu drogowego wskazywali, że podwyżki są niezbędne, ponieważ ceny egzaminów nie zmieniały się od 10 lat, rosły natomiast koszty (ceny gazu, prądu, paliwa, napraw samochodów itd.). Wyższe opłaty za egzamin na prawo jazdy wydawały się kwestią czasu.

Kursanci z Małopolski, którzy nie zdążyli przystąpić do egzaminu przed 21 marca, niestety będą musieli się pogodzić z nowymi, znacznie wyższymi stawkami za egzamin na prawo jazdy. Nowy cennik obowiązuje od wtorku we wszystkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w Małopolsce.

Podwyżki były konieczne. Od 2013 roku podwyżek nie było. Wiecie państwo, że w ciągu 10 lat wzrastały koszty zatrudnienia, utrzymania, media, prąd, gaz. Dodatkowo naprawy samochodów i koszt paliwa. To poważne wzrostu. Większość ośrodków miała problemy z zachowaniem dodatnich wyników. Taki ruch jest potrzebny - wyjaśnił cytowany przez Radio Kraków Marek Pławiak, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skandaliczne zachowanie kierowcy. Policja prosi o pomoc

Pod koniec lutego na nową stawkę, wg. znowelizowanej ustawy "Prawo o Ruchu Drogowym", zgodził się Sejmik Województwa Małopolskiego (ośrodki ruchu drogowego podlegają samorządowi województwa).

Nowe stawki — ile trzeba zapłacić za egzamin na prawo jazdy?

Niestety, drożeją opłaty zarówno w przypadku egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego.

Od 21 marca w Małopolsce egzamin teoretyczny każdej kategorii będzie kosztował 50 złotych (o 20 zł więcej, niż dotychczas). Z kolei egzamin praktyczny w kategorii B zdrożał ze 140 na 200 złotych, a na autobusy i ciężarówki z 200 na 250 złotych.

Nowe stawki z pewnością zmobilizują kursantów do wytężonej pracy. W Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Nowym Sączu rekordzista podchodził do egzaminu teoretycznego 68 razy.

Jest również kursant, który podchodził do egzaminu praktycznego trzydzieści pięć razy i wciąż nie otrzymał pozytywnego wyniku. Być może nowy cennik okaże się wystarczającą motywacją.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić