Druga tura wyborów prezydenckich. Polacy znów ruszą do urn
Druga tura wyborów prezydenckich, jeśli jest potrzebna, wypada dwa tygodnie po pierwszej. To oznacza, że w tym roku po raz kolejny pójdziemy do urn 1 czerwca. Tym razem na kartach głosowania pojawią się jedynie dwa nazwiska.
Do drugiej tury wyborów prezydenckich przeszli Rafał Trzaskowski z wynikiem 30,8 proc. oraz Karol Nawrocki z wynikiem 29,1 proc.
Druga tura wyborów prezydenckich - zasady
Druga tura wyborów prezydenckich odbywa się, jeśli w pierwszej turze żadnemu z kandydatów nie uda się uzyskać 50 proc + 1 głosów.
Co ciekawe - w historii III Rzeczpospolitej tylko raz doszło do zwycięstwa kandydata na prezydenta w I turze. Mowa o wyborach z 2000 roku, kiedy kandydujący Aleksander Kwaśniewski uzyskał 53,9 proc. Kolejny był Andrzej Olechowski z wynikiem 17,3 proc. głosów.
Czytaj także: Wybory prezydenckie 2025. Pierwszy komentarz Nawrockiego
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kwaśniewski ocenił pierwsze sondażowe wyniki wyborów. "Przykra niespodzianka"
Prezydent RP - kto może nim zostać?
Prezydentem Polski może zostać obywatel naszego kraju, który najpóźniej w dniu wyborów skończy 35 lat i ma pełnię praw wyborczych. Musi też zostać zgłoszony przez przynajmniej 100 tys. obywateli. W praktyce konkretne komitety dostarczają listy poparcia swoich kandydatów, pod którymi powinno widnieć przynajmniej 100 tys. podpisów.
Wybory w Polsce odbywają się co pięć lat. Maksymalnie jedna osoba może sprawować kadencję dwukrotnie. Tak też jest w przypadku obecnego prezydenta - Andrzeja Dudy.
Konstytucja stanowi, że prezydent jest w naszym kraju najwyższym przedstawicielem naszych władz a także gwarantem ciągłości władzy państwowej. Jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej a zatem - stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa. Czuwa także nad przestrzeganiem przepisów i postanowień konstytucji.