aktualizacja 

Dymisja w rządzie Norwegii. "Popełniłam duży błąd. Przepraszam"

275

Kariera norweskiej minister badań naukowych i szkolnictwa wyższego runęła niczym domek z kart. Sandra Borch przyznała się do tego, co zarzucali jej internauci i media - plagiatu w swojej pracy magisterskiej. 35-latka nie miała wyboru - podała się do dymisji.

Dymisja w rządzie Norwegii. "Popełniłam duży błąd. Przepraszam"
Stała na straży plagiatowania, sama padła jego ofiarą (PAP, Rodrigo Freitas)

Norweska minister na szybko zorganizowała w piątek specjalną konferencję prasową, na której ogłosiła rezygnację ze stanowiska.

Tego samego dnia, kilka godzin wcześniej, jeden z lokalnych norweskich portali, E24, opublikował fragmenty, które Borch miała kopiować w swoich pracach magisterskich z roku 2005 i 2009.

Popełniłam duży błąd (...) Wykorzystałam teksty innych prac bez cytowania źródła. Przepraszam - przyznała Sandra Borch, cytowana przez AFP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec z wkuwaniem "niepotrzebnej wiedzy". Nowacka zapowiada zmiany

Była już minister nie chciała odpowiadać na pytania dziennikarzy.

Plagiatów było więcej

Już wcześniej do mediów trafiły informacje o podobieństwach pracy dyplomowej Borch z pracami dwóch innych studentów, kiedy była już minister pisała pracę dyplomową. Nazwiska innych osób, z których pracy korzystała, nie zostały zawarte w przypisach czy bibliografii.

Aferę na kanale X (dawny Twitter) nagłośnił student, według którego Borch dopuściła się cytowania prac innych osób, nawet nie zmieniając literówek, które trafiły także do jej pracy. Wówczas Borch studiowała prawo, a jej magisterka na uniwersytecie koncentrowała się na przepisach bezpieczeństwa w przemyśle naftowym.

Ta sprawa jest o tyle kłopotliwa dla samej polityk, gdyż to ona wniosła do Sądu Najwyższego sprawę studentki, którą oczyszczono z zarzutu autoplagiatu. Sandra Borch miała bardzo ostre podejście do plagiatu. Paradoksalnie sama się do niego uciekła.

W latach 2021-2023 Borch objęła funkcję ministra rolnictwa w 2021-2023. Dopiero w ubiegłym roku objęła resort szkolnictwa wyższego w centrolewicowym rządzie.

Co ciekawe - na dymisję w norweskim rządzie zdecydowało się już kila osób. Oficjalnie przyczyną odejść miał być konflikt interesów.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić