Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Dżamal Chaszukdżi. Niezwykła prośba rodziny zamordowanego

1
Podziel się

Zabójcy arabskiego dziennikarza "Washington Post" Dżamala Chaszukdżiego unikną śmierci. Rodzina zamordowanego poprosiła sąd, by złagodzić ich karę. W zakończonym w Arabii Saudyjskiej procesie nie został skazany żaden wysoki rangą urzędnik, ani też osoby podejrzane o zorganizowanie zabójstwa.

Dżamal Chaszukdżi. Niezwykła prośba rodziny zamordowanego
Dżamal Chaszukdżi został zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule (PAP)
bELzVnYR

Sąd w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej wydał wyroki w sprawie ośmiu osób zamieszanych w zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego. Po tym, jak rodzina zamordowanego poprosiła sąd o nadzwyczajne złagodzenie kary oskarżonych, pięciu z nich otrzymało maksymalną karę 20 lat więzienia. Pozostałych trzech spędzi w więzieniu od 7 do 10 lat.

Proces był krytykowany przez międzynarodowe organizacje praw człowieka. Przedstawiciele ONZ podkreślali, że w procesie nie został skazany żaden urzędnik państwowy. Konsekwencji nie poniosły też osoby podejrzane o zorganizowanie zamachu na dziennikarza.

bELzVnYT
Zgodnie z prawem międzynarodowym zabójstwo Chaszukdżiego było egzekucją, za którą opowiedzialne powinno być Królestwo Arabii Saudyjskiej – powiedziała Agnes Callamard z ONZ.

Chaszukdżi krytykował władze Arabii Saudyjskiej

Chaszukdżi był represjonowany w swoim kraju w związku z jawną krytyką władz w Rijadzie. Podkreślał, że rządzący nie przestrzegają praw człowieka i negatywnie wypowiadał się na temat militarnego zaangażowania Arabii Saudyjskiej w Jemenie. Pisał także krytycznie na temat następcy tronu Arabii Saudyjskiej, księcia Muhammada ibn Salmana.

Ta sprawa wymaga zbadania, kto był naprawdę odpowiedzialny za to morderstwo, kto do niego podżegał i przymykał na nie oko. Wiadomo, że zamieszany był w to chociażby książę ibn Salman – dodała Callamard.
bELzVnYZ

Chaszukdżi zamordowany w konsulacie w Turcji

59-letni felietonista "Washington Post" został zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Turcji w 2018 roku. Powszechnie uważa się, że był to odwet za pisanie krytycznych artykułów wobec arabskiej rodziny królewskiej. Jego ciało miało zostać poćwiartowane a następnie wyniesione w workach na śmieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELzVnZu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Slaw
rok temu
Gdyby to zrobiła Rosja to by nie darowali. Po otruciu Skripala już na drugi dzień bez śledztwa winna była Rosja i wydalano rosyjskich ambasadorów. Jak poćwiartwali piłą motorową obywatela USA w ambasadzie Arabii S. to nic się nie stało. Co na to sprawiedliwy i wierzący Pan Duda. Ilu ambasadorów wyrzucił. Powinien chociaż na znak protestu wyrzucić rosyjskich dyplomatów. To było by zgodne z jego poczuciem sprawiedliwości.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić