Dzieci składają przyrzeczenia abstynenckie. Biskup wyjaśnia

37

Biskup Tadeusz Bronakowski - przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski na antenie TV Trwam, należącej do o. Tadeusza Rydzyka poruszył temat Pierwszych Komunii Świętych. - W naszych parafiach istnieje praktyka przyjmowania od dzieci pierwszokomunijnych przyrzeczeń abstynenckich - powiedział duchowny.

Dzieci składają przyrzeczenia abstynenckie. Biskup wyjaśnia
Biskup Tadeusz Bronakowski. (YouTube)

Maj to czas Pierwszych Komunii Świętych w polskich parafiach. Jak podkreślił bp Tadeusz Bronakowski to wydarzenie jest w wielkim wyzwaniem dla rodzin dzieci.

Muszą pomagać rodzice, wychowawcy, katecheci i kapłani. Pomagać nie tylko słowem, ale przede wszystkim dobrym przykładem, żeby dzieci nie czyniły tego, co złe. Odpowiedzialni dorośli powinni stworzyć dzieciom takie warunki życia, aby były bezpieczne - powiedział bp Bronakowski w TV Trwam.

Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę na ważny problem sięgania po alkohol i inne środki psychoaktywne przez dzieci i młodzież.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezent na komunię. Konsola i elektryczna hulajnoga to hity sprzedaży
Ma to negatywy wpływ na całe ich dalsze życie we wszystkich sferach. Stąd prawo bezwzględnie zabrania używania przez dzieci i młodzież alkoholu aż do osiągnięcia pełnoletności - przypomniał duchowny.

W wielu parafiach dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii składają przyrzeczenia abstynenckie.

Od kilkudziesięciu lat w naszych parafiach istnieje praktyka przyjmowania od dzieci pierwszokomunijnych przyrzeczeń abstynenckich, a od ich rodziców zobowiązań, że na przyjęciu nie będzie alkoholu i zatroszczą się o wychowanie dzieci w cnocie trzeźwości. Do tej praktyki Episkopat Polski usilnie zachęca księży proboszczów i katechetów – tłumaczy bp Tadeusz Bronakowski.

Biskup zauważył jednak, że w opinii publicznej pojawiają się głosy, które podważają sens składania przyrzeczeń abstynenckich przez dzieci.

- Zdarza się nawet, że niektóre parafie rezygnują z tej sprawdzonej praktyki, która jest wsparciem koniecznej dziecięcej abstynencji. Jest również niezwykle ważnym środkiem do systematycznej pracy dziecka nad sobą - podsumował gość TV Trwam.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić