Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Wojciech Darewicz
|
aktualizacja

Dziecko stanie przed sądem. Chłopiec włamał się na e-lekcję

34
Podziel się:

Podczas prowadzonej przez jedną z gdańskich szkół lekcji online doszło do bulwersującego incydentu. 13-latek włamał się na platformę komunikacyjną, dołączył do zajęć i zaczął zadawać wulgarne pytania starszym kolegom. Teraz jego przypadkiem zajmie się sąd rodzinny.

13-latek włamał się na zajęcia 8-klasistów. Dał popis chamstwa.
13-latek włamał się na zajęcia 8-klasistów. Dał popis chamstwa. (Getty Images)

Pandemia koronawirusa trwa, a życie toczy się dalej. Szkoły są zamknięte, ale młodzież nie może siedzieć w domach bezczynnie. Uczniowie w całej Polsce nie pojawiają się w klasach fizycznie, za to codziennie, od poniedziałku do piątku, uczestniczą w zajęciach prowadzonych online.

13-latek włamał się na lekcję online. Co stało się w gdańskiej podstawówce?

Do zajęć uczniów klasy ósmej dołączył anonimowy użytkownik spoza szkoły. Przełamał zabezpieczenia i przekonany o swojej bezkarności, zaczął obrażać innych uczniów. Wymieniał ich również z imienia.

Sprawa została zgłoszona na policję. Przejęły ją funkcjonariuszki zajmujące się profilaktyką oraz przestępczością wśród nieletnich. Przeanalizowały one zapis lekcji i sprawdziły login włamywacza. Okazało się, że sprawca wcale nie był taki anonimowy. Jego tożsamość udało się ustalić. Włamywaczem był 13-latek. Materiał dowodowy w jego sprawie trafił do sądu rodzinnego.

Zobacz też: Lekcje online z WP Pilotem i Brainly: matematyka

Przypominamy, że nikt w internecie nie jest anonimowy, a konsekwencje prawne takich zachowań są bardzo poważne. Za popełnienie tych przestępstw przez osoby, które ukończyły 17 lat, w przypadku nieuprawnionego dostępu do systemu teleinformatycznego grozi kara dwóch lat więzienia, za znieważenia grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Natomiast sprawca, który nie ukończył 17 lat, odpowiada za swój czyn przed sądem dla nieletnich – wyjaśniał w rozmowie z PAP oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Mariusz Chrzanowski.

E-lekcje, zdalne nauczanie i obrażanie. Przypadek z Gdańska nie jest pierwszym w Polsce. Opisywaliśmy podobne sytuacje już wcześniej. Cieszy jednak, że autorów takich "wygłupów" udaje się namierzać i konfrontować z konsekwencjami. Kiedy dzieciaki są w klasie, niegrzecznego ucznia można wysłać do dyrektora, wezwać jego rodziców, zareagować. Gdy sprawa dotyczy e-lekcji trudno jest pozbyć się anonimowego natręta i cierpią na tym wszyscy uczniowie. "Rajdowanie" zajęć online może być poważnym problemem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(34)
Anonymoust
2 lata temu
Nikt w internecie nie jest anonimowy??? tak policja twierdzi ha ha ha!!! Jeśli tak jest to dlaczego nie udaje im się schwytać tych którzy podszywają się np. pod banki wyłudzając dane osobowe następnie okradają ludzi i włos z głowy im nie spada.
jdd
2 lata temu
Tak będzie uczniowie się mszczą na nauczycielach za złe stopnie
Terry
2 lata temu
Chłopie jak masz 13 lat włamuj się dalej ile się da i dokąd Ci się uda. Ćwicz. Masz jeszcze 4 lata, podczas których za tak błache przestępstwa nic Ci nie mogą zrobić. A jak skończysz 17 zadzwoni Bill Gates i zaproponuje Ci pracę za ruuuby hajs. Jedziesz!
johnkloss
2 lata temu
ojej... rośnie nam geniusz komputerowo-informatyczny!!!! należy zadbać o jego dalszą edukację!!!!!!!!! a później.... niech MOC będzie z Nim!!
dasasd
2 lata temu
Cały youtube jest zawalony trolowaniem e-lekcji, a ci dopiero teraz się za to wzięli, polska...
And
2 lata temu
Nikt w internecie nie jest anonimowy??? tak policja twierdzi ha ha ha!!! Jeśli tak jest to dlaczego nie udaje im się schwytać tych którzy podszywają się np. pod banki wyłudzając dane osobowe następnie okradają ludzi i włos z głowy im nie spada.
Yarvel
2 lata temu
U mojego syna w technikum w klasie 1 informatycznej (!) od początku była tylko 1 (!) lekcja on-line z matematyki i jeden test on-line. Szkoda słów!
dfghjkk
2 lata temu
'Przypominamy, że nikt w internecie nie jest anonimowy,' hahaha
Lubuskie
2 lata temu
Fajnie że były lekcje online - na żywo. W szkole mojej córki są tylko wiadomości na librusie typu: włącz link, przeczytaj str. 53, opisz, zrób wypracowanie,zrób zad. 12335 itd a na końcu wyślij do oceny
heheh
2 lata temu
Kurde co za czasy, Wam się nigdy nie zdarzyło wpaść na cudzą lekcję i odawlić jakąś bekę?? A że czasy trudne to trzeba się wbijać na elekcje
brawo on
2 lata temu
Prawdziwy Matrix , dobrze że nie włamał się jeszcze do żadnego banku, powinien chyba dostać 6 z informatyki, po prostu pomyliły mu się lekcje
sceptyk
2 lata temu
W tym przypadku potrzebna była wiedza informatyczna, na poziomie przedszkolnym. Dzieciak musiał znać kogoś z tej starszej klasy, i ten udostępnił mu link, do e-lekcji. Ot i wszystko.
BPBP
2 lata temu
Najlepiej ukarać przepadkiem narzędzia przestępstwa czyli komputera . Odechce się szczeniakowi .
bajkopisarz
2 lata temu
"użytkownik spoza szkoły" znał imiona uczniów, no cóż śmierdzi na kilometr to przełamywanie zabezpieczeń to chyba otrzymanie linku do lekcji i po prostu wejście dzięki uprzejmości kolegi który go podpuścił
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić