Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Przerażające odkrycie naukowe. Pierwszy odnotowany przypadek w historii

194
Podziel się:

Niemieccy naukowcy zaobserwowali niecodzienne zjawisko. W Parku Narodowym Loango w Gabonie doszło do zmasowanych ataków szympansów na goryle, w wyniku których śmierć poniosły dwa człekokształtne ssaki. To pierwsza odnotowana taka sytuacja w historii – podkreślają badacze.

Przerażające odkrycie naukowe. Pierwszy odnotowany przypadek w historii
Grupa szympansów zabiła dwa młode goryle (Getty Images)

Naukowcy spodziewali się, że dwa gatunki człowiekowatych będą koegzystować na tym samym terenie. Tak się jednak nie stało. Zaobserwowano śmiertelne ataki szympansów na goryle.

Na początku słyszeliśmy tylko krzyki szympansów. Myśleliśmy, że to typowe spotkanie między osobnikami dwóch różnych gatunków – opisała główna autorka badania Lara Southern.

Zaskakujące odkrycie naukowców. To pierwszy odnotowany przypadek w historii

Wyniki obserwacji opisano w periodyku naukowym "Nature". Do ataku dojść miało w 2019 roku. Grupa szympansów napadła na stado goryli.

Dorosłe samice goryli srebnogrzbietych broniły swojego potomstwa. Większości udało się uciec. Dwa niemowlęta zostały jednak oddzielone od matek i zabite.

Nasze obserwacje dostarczają pierwszych dowodów na to, że obecność szympansów może mieć druzgocący wpływ na populację goryli. Teraz chcemy zbadać czynniki wywołujące te zaskakująco agresywne interakcje – powiedział Tobias Deschner z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Monachium.

Zdaniem naukowców, ataki były bardzo zaskakujące. Wcześniej bowiem uważano, że te dwa gatunki raczej nie wchodzą sobie w drogę.

Regularnie obserwowaliśmy pokojowe interakcje obu gatunków podczas żerowania na drzewach. Nasi koledzy z Konga byli nawet świadkami zabawnych interakcji między dwoma gatunkami wielkich małp – powiedziała biolog kognitywny z Uniwersytetu w Osnabrück Simone Pika.

Szympansy napadły na goryle. Najprawdopodobniej rywalizowały o pokarm

Badanie było pierwotnie nastawione na analizę wykorzystania narzędzi, komunikacji i umiejętności łowieckich 45 szympansów. Autorzy obserwacji wskazują, że do starć mogła doprowadzić rywalizacja o pokarm.

Dzielenie się zasobami przez szympansy, goryle i słonie leśne w Parku Narodowym Loango skutkuje zwiększoną rywalizacją. Czasem może prowadzić do śmiertelnych w skutkach interakcjami między dwoma gatunkami małp człekokształtnych – ocenił Deschner.

Park Narodowy Loango to rozległy obszar chroniony na wybrzeżu Gabonu w Afryce Subsaharyjskiej. Jest domem dla słoni, bawołów i wielu innych gatunków dzikich zwierząt. Mieszkają tutaj krytycznie zagrożone wyginięciem goryle nizinne. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody szympansy również są gatunkiem zagrożonym.

Obejrzyj także: W warszawskim zoo urodził się szympans

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(194)
Cepcepacepem
8 miesięcy temu
Śmiertelne starcie między naczelnymi - nomen omen naczelny dowód na klapę multikulti...Małpy już to zrozumiały...oglądają się za siebie a tam nikogo za nimi...
Tonii
10 miesięcy temu
Pewnie germania testuje nowe psychotropy testując jakie będzie zachowanie. Już niedługo będziemy skakali sobie do gardeł już jeden rudzielec to próbuje to nam zaszczepić.
KKK
10 miesięcy temu
A co mnie obchodzi co robią murzyni w Afryce?
Ricky Tarr
10 miesięcy temu
Widomy znak, że Chiny pokonają Stany.
Myślący
10 miesięcy temu
Proszę nie pisać człekokształtne bo ani trochę nie przypominają kształtu człowieka. Chyba bardziej przypominają leniwce niż ludzi. Niech naukowcy piszą o sobie że:ta małpa jest do mnie podobna. Jeśli ktoś myśli że tak złożony i skomplikowany organ jakim jest mózg sam się taki zrobił nawet przez "miliardy lat" to gratuluję prawdziwego "ignoranctwa". Skoro mnóstwo naukowców próbuje wzorując się na naturze stworzyć sieć neuronową i jest ona bardzo prymitywna w porównaniu do mózgu. To "natura" musiała być super inteligętna i kreatywna żeby stworzyć takie złożone narządy które ze sobą tak idealnie współpracuja.
sfinks
10 miesięcy temu
banda kretynów, a nie naukowcy. Jak świat światem zwierzęta walczą o terytorium, aby mieć bezpieczną przestrzeń do życia dla siebie i swojego potomstwa. Ludzie to też tylko zwierzęta, dlatego żadne MULTI-KULTI, nie ma racji bytu. To sprzeczne z naturą!
Nie od dziś w...
10 miesięcy temu
Kin
Kierowca
10 miesięcy temu
Czyli jak zwykle-eksperymenty to taka ich nazistowska natura. Proponuję założyć naukowy KL Gabon
Krzysztof
10 miesięcy temu
Pewnie są po szczepionce na covid
Ikono
10 miesięcy temu
Tak to jest jak za długo oglądały tvPiS
o rany
10 miesięcy temu
Boję się,żeby szympansy nie przyszły do Europy,bo szlak mają utarty.
Twojastara
10 miesięcy temu
Wlasnie,coś mi się wydaje że eksperyment z szypansami sie udał ,powoli zaczynam się przygotowywac
To ja jak zwy...
10 miesięcy temu
Nie żebym był jakimś propagatorem szczepień, ale czy te szympansy i goryle przyjęły już obie dawki szczepionki? Czy czekają jak się skończą testy na ludziach? To jest ważne, bo na pewno nie miały założonych medycznych maseczek, tylko takie z biedry lub aldika
Gość
10 miesięcy temu
Nie mają o czym pisać to piszą o małpach,o wydarzeniu sprzed dwóch lat,jak już tak duże małpy rywalizują między sobą o pokarm to co będzie z ludźmi gdy zabraknie żywności,też będziemy się bić?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić