Dziwne twory na liściach. Atakują drzewa owocowe i ozdobne

9

Leśnicy z Nadleśnictwa Przedborów informują o pewnym zjawisku, które można zaobserwować na liściach drzew. Co powoduje zniekształcenia liści drzew owocowych i ozdobnych?

Dziwne twory na liściach. Atakują drzewa owocowe i ozdobne
Roztocze - dokładniej szpeciele odpowiedzialne są za zniekształcenia liści drzew owocowych i ozdobnych. (Facebook, Nadleśnictwo Przedborów, Lasy Państwowe)

Spacerując latem po lesie lub parku, można zauważyć dziwne twory na liściach. "Ten tegi, tegesy, dynksy, stożki, rożki - jakkolwiek ich nie nazwać jedno jest pewne, roślina wcale się nie cieszy, że 'zdobią' jej liście" - informują pracownicy Lasów Państwowych.

Okazuje się, że wszystkiemu winne są roztocze - dokładniej szpeciele odpowiedzialne za zniekształcenia liści drzew owocowych i ozdobnych. Wyniki ich działalności spotkać można na lipach, klonach, olchach, orzechach włoskich, jabłoniach, gruszach.

Są bardzo sprytne, oddziałują na roślinę poprzez wprowadzenie do tkanek enzymów stymulujących podziały i dziwny wzrost - stąd powstawanie narośli. Żerując, pozbawiają roślinę części produktów asymilacyjnych, a w przypadku silnego porażenia liścia prowadzą do jego opadnięcia - informują leśnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grzyby w lecie. Pyszne gatunki, które rzadko lądują na stołach Polaków

Na skutek ich działania powstają na liściach różnorakie, szpecące zmiany, na przykład te ze zdjęcia, stąd ich nazwa.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Inne twory, które możemy zobaczyć na liściach, to galasy. Są to narośla powodowane głównie przez owady z rodziny galasówkowatych, ale także przez wirusy, bakterie, grzyby, nicienie i roztocza.

Znajdziemy je nie tylko na liściach, ale także na pędach, szyszkach, żołędziach i korzeniach. Przybierają przeróżne kształty: kuliste, jajowate z zaostrzonym czubkiem, igiełkowate, niekiedy są to włochate skupiska, innym razem zdeformowane pędy, zniekształcone żołędzie czy zgrubienia korzeni.

W jaki sposób powstają? Otóż owady, które są najczęstszymi sprawcami takich narośli, wydzielają substancję podrażniającą tkankę roślinną. To sprawia, że następuje jej nadmierny rozwój, przybierający nietypowe kształty. Tak wytworzony galas stanowi doskonały bufor wokół mieszkającej w środku larwy.

Dodatkowo gruba warstwa narośli chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi i drapieżnikami. Ponadto miąższ i sok galasa stanowią pożywienie dla rozwijającej się w środku larwy. Z czasem narośla zmieniają barwę, czerwienieją lub brunatnieją a jesienią wraz z liśćmi bądź owocami opadają na ziemię. Po przeobrażeniu z galasa wychodzi dorosły owad.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić