Eksplozje w pobliżu Nord Stream 1 i 2. Media: to prawdopodobnie sabotaż

25

W poniedziałek doszło do wycieku gazu z rurociągów Nordstream 1 oraz 2. Sejsmolog Björn Lund potwierdził, że pod powierzchnią Bałtyku doszło do dwóch silnych eksplozji. Incydenty są badane jako celowe ataki. Duńskie wojsko opublikowało zdjęcia lotnicze znad miejsc, gdzie doszło do wycieków.

Eksplozje w pobliżu Nord Stream 1 i 2. Media: to prawdopodobnie sabotaż
Duńskie wojsko opublikowało zdjęcia z miejsc wycieku (Twitter, Forsvaret)

Szwedzkie i duńskie stacje pomiarowe zarejestrowały w poniedziałek silne podwodne eksplozje. Doszło do nich na tym samym obszarze, gdzie miał miejsce wyciek gazu z rurociągów NS1 oraz NS2. Szwedzka stacja telewizja SVT przekazała, że zdarzenia są badane przez Niemców jako celowe ataki.

Nie ma wątpliwości, że to eksplozje – przekazał na antenie sejsmolog Björn Lund ze szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmicznej SNSN.

Eksplozje obok NS1 i NS2. Media obiegły zdjęcia

Uszkodzenia rurociągów badane są jako prawdopodobny sabotaż. Do pierwszego wybuchu miało dojść w poniedziałek o godz. 2:03 w nocy, a do drugiego o 19:04 wieczorem.

SVT zwróciło się o komentarz do szwedzkich sił zbrojnych. Do wtorku do godz. 15 wojsko nie odpowiedziało jednak dziennikarzom. Na oficjalnym profilu duńskiej armii w mediach społecznościowych udostępniono jednak zdjęcia lotnicze znad miejsc, gdzie doszło do incydentu.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wyciek z NS1 i NS2. "To po prostu zbyt dziwne"

Anders Puck Nielsen, ekspert z Norweskiej Akademii Obrony uważa, że taka ilość wycieków w jednym dniu nie może być przypadkowa. – To po prostu zbyt dziwne, aby powstały trzy wycieki jednego dnia na dwóch różnych rurociągach. Może wydawać się oczywiste, że to jakiś rodzaj sabotażu – wyjaśnia ekspert w wywiadzie przeprowadzonym dla duńskiej telewizji TV2. Ekspert zwraca też uwagę na to, że do wycieków doszło w czasie, gdy kończą się pracę nad gazociągiem Baltic Pipe.

Uderzające jest to, że dzieje się to również w tym samym czasie, kiedy otwiera się gazociąg biegnący między Norwegią a Polską. Rosja potem może to wykorzystać, jako argument za całkowitym odcięciem gazu przez Nord Stream 1 – komentuje ekspert.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Obejrzyj także: Szefowie dyplomacji Polski i USA przeciw Nordstream 2

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić