aktualizacja 

Elon Musk zastanawia się nad NATO. Prezydent Łotwy nie czekał z odpowiedzią

W niedzielę właściciel platformy X i koncernu Tesla, Elon Musk, poddał w wątpliwość sens istnienia NATO. Jednak jego rozważania szybko wyjaśnił prezydent Łotwy, Edgars Rinkeviczs. NATO istnieje ze względu na Rosję - oświadczył.

Elon Musk zastanawia się nad NATO. Prezydent Łotwy nie czekał z odpowiedzią
Elon Musk twierdzi, że NATO straciło prawo bytu. Prezydent Łotwy jest innego zdania (Wikimedia Commons)

Elon Musk wdał się w dyskusję na temat NATO. Stwierdził, że zawsze się zastanawiał nad tym, dlaczego sojusz wciąż istnieje, skoro główny powód jego powstania - Układ Warszawski, przestał istnieć.

Na jego wpis zareagował prezydent Łotwy, Edgars Rinkeviczs.

Drogi Elonie Musku, przyczyną założenia NATO, jego istnienia i dalszego trwania, są Rosja i inni wrogowie wolnego świata - odparł Rinkeviczs we wpisie na platformie X.

Musk przyznał się też do popierania podejścia amerykańskiego przedsiębiorcy, Davida Sacksa, według którego po upadku ZSRS (Związk Socjalistycznych Republik Sowieckich - przyp.red.) Sojusz Północnoatlantycki powinien zostać rozwiązany, a nie rozszerzać się na kolejne kraje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Elon Musk w Polsce. Jest nagranie z wizyty w Muzeum Auschwitz-Birkenau

Prawda jest jednak taka, że to Układ Warszawski był reakcją na NATO, a nie odwrotnie. Internauci zwrócili Muskowi uwagę na jego błąd, ale sam Musk się do tego nie odniósł.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

NATO zatacza coraz szersze kręgi

Agresja Rosji na Ukrainę dwa lata temu popchnął w kierunku NATO Finlandię, która stała się 31. członkiem Sojuszu. Obecnie trwa procedura przyjęcia w szeregi Szwecji.

Rosyjska retoryka

Rosja wszelkie działania NATO uznaje za zachwianie równowagi na arenie międzynarodowej. MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, do niedawna twierdził, że rozwiązanie Układu Warszawskiego i zniknięcie Związku Radzieckiego dają nadzieję na "realizację zasad prawdziwego, pozbawionego linii podziałów multilateralizmu". Ale to NATO stoi im na drodze.

Kraje zachodnie nie tylko zachowały NATO, ale także wbrew obietnicom przysięgi wyznaczyły kurs bezczelnej absorpcji sąsiednich przestrzeni, w tym terytoriów, na których zawsze istniały i będą żywotne interesy Rosji - twierdził Ławrow.

Układ Warszawski powstał w 1955 roku a jego założeniem była wspólna obrona militarna w razie ataku na jedno z państw członkowskich. Analogiczne założenie przyświecało założonemu w 1949 r. NATO. Do rozwiązania Układu Warszawskiego doszło w 1991 roku.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić