aktualizacja 

Eurodeputowana z Łotwy miała współpracować z rosyjskim wywiadem. Przesyłała dokumenty

Niezależny rosyjski portal "The Insider" we współpracy z dziennikarzami z Łotwy, Estonii i Szwecji dowiedział się, że łotewska europarlamentarzystka Tatjana Żdanok przez lata współpracowała z Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Sprawą zajęły się już łotewskie służby.

Eurodeputowana z Łotwy miała współpracować z rosyjskim wywiadem. Przesyłała dokumenty
Eurodeputowana z Łotwy miała współpracować z rosyjskim wywiadem (PAP)

"Informacje dotyczące współpracy łotewskiej eurodeputowanej z FSB pozyskano na skutek wycieku maili pomiędzy nią a jej kontaktami w rosyjskim wywiadzie" - przekazało Bałtyckie Centrum Dziennikarstwa Śledczego "Re:Baltica". Jak twierdzą dziennikarze, Żdanok co najmniej od 2004 r. działała pod kuratelą przedstawicieli Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Nie wiadomo, czy Żdanok została pozyskana przez FSB jeszcze przed rozpadem Związku Radzieckiego, jednak jak wynika z korespondencji, do której udało się dotrzeć dziennikarzom z "The Insider", w 2005 r. wymieniała wiadomości ze swoim prowadzącym, którym miał być wtedy Dmitrij Gładiej.

Tatjana Żdanok miała przesyłać mu różne "projekty i plany" i wnioskować o środki finansowe. W rozmowie z "The Insider" europarlamentarzystka potwierdziła, że zna Gładieja. Miała utrzymywać bliskie kontakty prywatne z nim i jego rodziną. Jako członkini Parlamentu Europejskiego uczestniczyła też w organizowanych przez jego organizację konferencjach na terenie Petersburga.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin poza Moskwą. Ekspert o możliwych sobowtórach

Eurodeputowana nie zdradziła natomiast, jakie były powody przesyłania mu dokumentów, swoich komunikatów czy planów związanych z pracą w Parlamencie Europejskim - poinformował "The Insider".

Ponadto "The Insider" napisał, że Żdanok miała też współpracować z Artiomem Kuriejewem z FSB. W 2014 r. Żdanok miała zwrócić się do ambasady Belgii w Moskwie o wizę Schengen, by Kuriejew mógł odwiedzić Parlament Europejski w dniach 2-8 kwietnia, zaraz po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję.

Polityczka stwierdziła, że nie zamierza odnosić się do ujawnionych treści dokumentów, które pozyskano w wyniku włamania na jej skrzynkę mailową.

Tatjana Żdanok, która urodziła się w Rydze i ma pochodzenie rosyjskie, współprzewodniczy partii Rosyjski Związek Łotwy. W latach 80. walczyła o pozostanie Łotwy w Związku Radzieckim. W 2004 roku Żdanok weszła do Parlamentu Europejskiego i dołączyła do frakcji Zieloni - Wolny Sojusz Europejski. W marcu 2022 głosowała przeciwko rezolucji Parlamentu Europejskiego potępiającej inwazję Rosji na Ukrainę.

Autor: PAA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić