Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

Słowa, które zabolą. Gorzki list papieża

97
Podziel się:

Papież Franciszek z bólem komentował sytuację, jaka ma miejsce na świecie. Głowa Kościoła zaapelowała do Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w gorzkim liście. Papież prosił o miłosierdzie i zwrócił uwagę na niesprawiedliwość świata, która może przeszkodzić w powrocie do normalności po pandemii.

Słowa, które zabolą. Gorzki list papieża
(Getty Images)

W czwartek w Watykanie opublikowano treść listu, który zaadresowany został do uczestników wiosennego zgromadzenia Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego Franciszek.

Powtarzam tu mój apel do rządzących, do firm i międzynarodowych instytucji o współpracę na rzecz tego, by zapewnić szczepionki wszystkim, zwłaszcza najsłabszym i potrzebującym - prosił papież.

Przy okazji papież Franciszek zwrócił uwagę na, jego zdaniem, niesprawiedliwą sytuację, jaka ma miejsce na świecie. "Połowa bogactwa światowego jest w rękach garstki ludzi", tymczasem przecież istnieją kraje, gdzie wciąż dzieci nie mają co jeść i codziennie walczą o kromkę chleba; kraje, gdzie miliony ludzi boryka się z brakiem dachu nad głową. Franciszek zachęcał, choć nie wprost, aby bankierzy pomyśleli o rozdysponowaniu pieniędzy w przyszłości w taki sposób, aby docierały one także do ubogich i biedoty.

Odbudowa - jak dodał - nie może zadowolić się powrotem do niesprawiedliwego i niezrównoważonego modelu życia gospodarczego i społecznego, w którym garstka ludności świata posiada połowę jego bogactwa - apelował Franciszek.

Papież Franciszek próbował pokazać swoim adresatom, że tylko dzięki patrzeniu na każdego człowieka z miłością, bez względu na to, czy ma pieniądze, czy nie, ostatecznie pomoże podnieść się całemu światu z kolan po pandemii, a nie tylko jego części, co papież uważa za bardzo niesprawiedliwe. Papież zauważył, że tylko niektórzy ludzie mają możliwości, aby poradzić sobie po kryzysie, a inni, choć stworzeni teoretycznie na równi z nimi, jednak "są wykluczeni ze świata finansów" i tylko od tych pierwszych zależy los tych drugich.

Mimo naszych głębokich przekonań, że wszyscy mężczyźni i kobiety zostali stworzeni jako równi sobie, wielu z naszych braci i sióstr w rodzinie ludzkiej, szczególnie ci na marginesach społeczeństwa, jest wykluczonych ze świata finansów - powiedział papież Franciszek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(97)
abc
11 miesięcy temu
ma rację ze część ludzi prawo się w luksusie a część głoduje..., pewnie dlatego skromnie uważa się za sługę Bożego... któremu wszystko się należy... tracą cynizmem i patologia....
XYZ
rok temu
Papież Franciszek to człowiek który bierze udział w handlu żywym towarem...
MAKUMBA
rok temu
Ziemniaki gniją w piwnicy jak czyta się te ułomne mentalnie i nasycone nienawiścią komentarze. Własnie taka jest przyczyna nierówności na świecie - zawiść , głupota i dążenie do zabrania innym za wszelką cenę. A więc , żeby nie być ułomnym społecznie i fizycznie trzeba się uczyć i zdrowo żyć. Tym kierują rządy tych biednych krajów. Zamiast bezmyślnie dawać dobra biednym ( które i tak nie do nich trafiają), trzeba najpierw zobowiązać i kontrolować ich rządy do przestrzegania zasad cywilizowanego świata. Nie wystarczy uspokoić swoje sumienie, że raz w roku dało się zjeść darmowego placka zagłodzonemu dziecku. Te biedne kraje dysponują polową światowych bogactw.
emeryt
rok temu
Łatwiej będzie wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu do Królestwa Bożego.To są dzieci DIABŁA zarabiają na produkcji broni a teraz na koronowirusie który został przez nich wypuszczony.
CNNNC
rok temu
Carry on Franciszku papiezu . Carry on Nie namowisz mnie do szczepienia . W Chinach przestali robic testy i ludzie stali sie zdrowi . Carry on
katoliczka
rok temu
Co on takie ciśnienie ma na szczepienia ludzkości. Przedstawiciel Pana Boga powinien wiedzieć, że miłosierdzie i ochrona pochodzi od Boga
Alibaba 40
rok temu
A może tak od Głodzia zacząć później od Rydzyka itd.
akysz
rok temu
Nic to nie da. Jego też przestraszyli, ale Pan Bóg wkrótce zrobi porządek, zwłaszcza z tymi, którzy chodzą do kościoła i jednocześnie uprawiają kabałę, lucyferianie.
LIPIEC
rok temu
GDYBY TAK TROCHĘ MIEJ SREBRA , ZŁOTA I PAŁACY BISKUPICH I DWORÓW PROBOSZCZY TO TEN ŚWIAT BYŁBY BARDZIEJ SPRAWIEDLIWY I KOŚCIÓŁ JEZUSOWY
Takie życie
rok temu
ZŁO-to To BÓG !! Mając go bardzo dużo staje się ten ktoś pół BOGIEM !! Jak się podzieli tym ZŁOTEM ,wtedy umniejszy sobie znaczenia PÓŁBOGA . I dlatego tego nie zrobi !!! Mając złoto to rządzi . Może wojny wywoływać ,może pokój kupować ,on może wszystko !!! BÓG !! Co zrezygnują ??? To po to o nie zabiegali by się podzielić >???
stan
rok temu
Dobrze jest słowa poprzeć czynami i zacząć od siebie
ughluj
rok temu
Nie przyjmujcie tych zastrzyków z Auschwitz!
ughluj
rok temu
Czosnek. Jego miłosierdzie jak doktora Mengele.
polak katolik
rok temu
Niech Franciszek da przykład i sprzeda wszystkie DOBRA KOŚCIELNE NA WATYKANIE I CAŁY WATYKAN I ROZDA UBOGIM pieniądze.On zapomniał dodać że też należy do tej grupy bogatych ludzi.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić