o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
HNM
|

Słowa, które zabolą. Gorzki list papieża

97
Podziel się

Papież Franciszek z bólem komentował sytuację, jaka ma miejsce na świecie. Głowa Kościoła zaapelowała do Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w gorzkim liście. Papież prosił o miłosierdzie i zwrócił uwagę na niesprawiedliwość świata, która może przeszkodzić w powrocie do normalności po pandemii.

Słowa, które zabolą. Gorzki list papieża
(Getty Images)
bDUnlEcB

W czwartek w Watykanie opublikowano treść listu, który zaadresowany został do uczestników wiosennego zgromadzenia Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego Franciszek.

Powtarzam tu mój apel do rządzących, do firm i międzynarodowych instytucji o współpracę na rzecz tego, by zapewnić szczepionki wszystkim, zwłaszcza najsłabszym i potrzebującym - prosił papież.
bDUnlEcD

Przy okazji papież Franciszek zwrócił uwagę na, jego zdaniem, niesprawiedliwą sytuację, jaka ma miejsce na świecie. "Połowa bogactwa światowego jest w rękach garstki ludzi", tymczasem przecież istnieją kraje, gdzie wciąż dzieci nie mają co jeść i codziennie walczą o kromkę chleba; kraje, gdzie miliony ludzi boryka się z brakiem dachu nad głową. Franciszek zachęcał, choć nie wprost, aby bankierzy pomyśleli o rozdysponowaniu pieniędzy w przyszłości w taki sposób, aby docierały one także do ubogich i biedoty.

Odbudowa - jak dodał - nie może zadowolić się powrotem do niesprawiedliwego i niezrównoważonego modelu życia gospodarczego i społecznego, w którym garstka ludności świata posiada połowę jego bogactwa - apelował Franciszek.

Papież Franciszek próbował pokazać swoim adresatom, że tylko dzięki patrzeniu na każdego człowieka z miłością, bez względu na to, czy ma pieniądze, czy nie, ostatecznie pomoże podnieść się całemu światu z kolan po pandemii, a nie tylko jego części, co papież uważa za bardzo niesprawiedliwe. Papież zauważył, że tylko niektórzy ludzie mają możliwości, aby poradzić sobie po kryzysie, a inni, choć stworzeni teoretycznie na równi z nimi, jednak "są wykluczeni ze świata finansów" i tylko od tych pierwszych zależy los tych drugich.

bDUnlEcJ
Mimo naszych głębokich przekonań, że wszyscy mężczyźni i kobiety zostali stworzeni jako równi sobie, wielu z naszych braci i sióstr w rodzinie ludzkiej, szczególnie ci na marginesach społeczeństwa, jest wykluczonych ze świata finansów - powiedział papież Franciszek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUnlEde
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(97)
Lepper
2 tyg. temu
Wszystko pięknie, ładnie, ale należy pamiętać, że Watykan również należy do tej "garstki".
Eage
2 tyg. temu
Ciekawe ile przeznaczy od siebie Watykan...
Dobre
2 tyg. temu
Do dziela,macie druga polowe!!!
bDUnlEdf
....
2 tyg. temu
Jakoś nie wierzę w jego dobre intencje.
5b43
2 tyg. temu
drogi papieżu Franciszku, nigdy tak nie będzie, powiedział tak sam Pan: "ubogich zawsze będziecie mieli u siebie.....", bo kasa to bożek , zawsze mocny, pożądany, upragniony.... i ludzie z a w s z e polecą na kasę...dla siebie
Najnowsze komentarze (97)
XYZ
1 tyg. temu
Papież Franciszek to człowiek który bierze udział w handlu żywym towarem...
Zdzisław Roje...
2 tyg. temu
Nie chcę nikogo urazić,ale taki system był w Polsce i nazywał się SOCJALIZM.Rządy były świeckie,koścół był skromnie dotowany i NIE BYŁ PRZEŚLADOWANY.Ale nie rządził I tego nam brak.
MAKUMBA
2 tyg. temu
Ziemniaki gniją w piwnicy jak czyta się te ułomne mentalnie i nasycone nienawiścią komentarze. Własnie taka jest przyczyna nierówności na świecie - zawiść , głupota i dążenie do zabrania innym za wszelką cenę. A więc , żeby nie być ułomnym społecznie i fizycznie trzeba się uczyć i zdrowo żyć. Tym kierują rządy tych biednych krajów. Zamiast bezmyślnie dawać dobra biednym ( które i tak nie do nich trafiają), trzeba najpierw zobowiązać i kontrolować ich rządy do przestrzegania zasad cywilizowanego świata. Nie wystarczy uspokoić swoje sumienie, że raz w roku dało się zjeść darmowego placka zagłodzonemu dziecku. Te biedne kraje dysponują polową światowych bogactw.
emeryt
2 tyg. temu
Łatwiej będzie wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu do Królestwa Bożego.To są dzieci DIABŁA zarabiają na produkcji broni a teraz na koronowirusie który został przez nich wypuszczony.
CNNNC
2 tyg. temu
Carry on Franciszku papiezu . Carry on Nie namowisz mnie do szczepienia . W Chinach przestali robic testy i ludzie stali sie zdrowi . Carry on
katoliczka
2 tyg. temu
Co on takie ciśnienie ma na szczepienia ludzkości. Przedstawiciel Pana Boga powinien wiedzieć, że miłosierdzie i ochrona pochodzi od Boga
Alibaba 40
2 tyg. temu
A może tak od Głodzia zacząć później od Rydzyka itd.
akysz
2 tyg. temu
Nic to nie da. Jego też przestraszyli, ale Pan Bóg wkrótce zrobi porządek, zwłaszcza z tymi, którzy chodzą do kościoła i jednocześnie uprawiają kabałę, lucyferianie.
bDUnlEcX
LIPIEC
2 tyg. temu
GDYBY TAK TROCHĘ MIEJ SREBRA , ZŁOTA I PAŁACY BISKUPICH I DWORÓW PROBOSZCZY TO TEN ŚWIAT BYŁBY BARDZIEJ SPRAWIEDLIWY I KOŚCIÓŁ JEZUSOWY
Takie życie
2 tyg. temu
ZŁO-to To BÓG !! Mając go bardzo dużo staje się ten ktoś pół BOGIEM !! Jak się podzieli tym ZŁOTEM ,wtedy umniejszy sobie znaczenia PÓŁBOGA . I dlatego tego nie zrobi !!! Mając złoto to rządzi . Może wojny wywoływać ,może pokój kupować ,on może wszystko !!! BÓG !! Co zrezygnują ??? To po to o nie zabiegali by się podzielić >???
stan
2 tyg. temu
Dobrze jest słowa poprzeć czynami i zacząć od siebie
ughluj
2 tyg. temu
Nie przyjmujcie tych zastrzyków z Auschwitz!
ughluj
2 tyg. temu
Czosnek. Jego miłosierdzie jak doktora Mengele.
polak katolik
2 tyg. temu
Niech Franciszek da przykład i sprzeda wszystkie DOBRA KOŚCIELNE NA WATYKANIE I CAŁY WATYKAN I ROZDA UBOGIM pieniądze.On zapomniał dodać że też należy do tej grupy bogatych ludzi.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić