o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

"Ghostwriter" na Litwie. Polskie hospicjum w Wilnie zaatakowane

34
Podziel się

Duży cyberatak na Litwie. Według tamtejszych mediów, pod koniec kwietnia doszło do ataków na kilka stron internetowych. Zostały one zhakowane i wyświetlały prośby o wsparcie finansowe białoruskiej opozycji. W całej historii pojawia się także wątek polskiego hospicjum w Wilnie.

"Ghostwriter" na Litwie. Polskie hospicjum w Wilnie zaatakowane
Cyberatak na Litwie. W tle Rosjanie i wątki polskie (Photo by Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images) (Photothek via Getty Images, Thomas Trutschel)
bEsgwDSd

Jak opisuje litewski portal delfi.lt, sprawa może być fragmentem dużej operacji rosyjskich służb specjalnych. Zidentyfikowana przez specjalistów z firmy FireEye operacja nosi kryptonim "Ghostwriter".

Zhakowane zostało kilka niedużych litewskich serwisów internetowych. Na ich stronach wyświetlały się prośby o wsparcie finansowe dla białoruskiej opozycji. Atakowane były także konta w serwisach społecznościowych, które rozsyłały numery kont, na które należało wpłacać pieniądze.

bEsgwDSf

Co ciekawe, podane zostały numery kont, należących do polskiego hospicjum im. bł ks. Michała Sopoćki z Wilna. To pierwsza tego rodzaju sytuacja. Ale sama operacja służba znana jest od dłuższego czasu.

Zobacz także: Marek Suski o przejęciu jego skrzynki mailowej: Na tym mailu były informacje dotyczące mojej pracy

Ghostwriter - specjaliści od dezinformacji

"Ghostwriter" to kryptonim nadany działaniom Rosjan przez ludzi z FireEye, którzy opisują je od kilku lat. Ma na celu oddziaływanie na sferę informacyjną w Europie Środkowo-Wschodniej.

bEsgwDSl
To długofalowa operacja rosyjska, mająca na celu szerzenie dezinformacji i skłócania Polaków, Białorusinów i Bałtów. Oraz np. podkopywanie wiarygodności NATO przez rozpuszczanie w sieci fałszywych, pogłębiających podziały informacji - mówi o2.pl osoba znająca sposób działania "Ghostwritera".

Ale to niejedyny cel działania Rosjan. Próbują również wbić klin między Polskę a USA.

bEsgwDSm
Wykorzystywane są do tego wymyślone narracje związane np z wojskami stacjonującymi na terenach tych państw. Nie ma co do tego stuprocentowej pewności co do atrybucji czyli przynależności infrastruktury używanej podczas tych ataków ale tropy wiodą do rosyjskich służb specjalnych - dodaje nasz rozmówca.

To właśnie ofiarą tych działań mógł paść Marek Suski czy minister pracy Marlena Maląg. Ich konta w mediach społecznościowych zostały kilka miesięcy temu przejęte przez hakerów. Na koncie Suskiego pojawiły się erotyczne zdjęcia jednej z posłanek a na koncie Maląg - obraźliwe wpisy pod adresem Strajku Kobiet.

Litwa ale i Białoruś

Zdaniem Witolda Janczysa, redaktora portalu Delfi, ataki cybernetyczne wymierzone w Litwę stają się coraz bardziej wyrafinowane i celują w czułe punkty społeczeństwa tak, aby doprowadzić do eskalacji konfliktów i napięć.

bEsgwDSn
W tym wypadku nieznani sprawcy posłużyli się numerami kont należących do hospicjum, które powszechnie na Litwie kojarzy się z byciem "polskim", ponieważ zostało założone przez przybyłą na Litwę przed latami siostrę Michaelę Rak. Można przypuszczać, że organizatorzy cyberataku chcieli wywołać konflikt na tle narodowościowym, polsko - litewskim - mówi w rozmowie z portalem o2.pl Witold Janczys.

Jako cel wskazuje także Białorusinów.

Liczba emigrantów z Białorusi na Litwie ciągle wzrasta. Być może sprawcy cyberataku dążyli również do podburzania opinii społecznej, skierowanej przeciwko emigrantom z Białorusi - dodaje Janczys.
bEsgwDSo

Warto przypomnieć, że zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o trudnej sytuacji na granicy litewsko-białoruskiej. Białoruskie władzy miały zdecydować o wpuszczaniu na Białoruś bez weryfikacji uchodźców z Iraku i Syrii. Następnie, trafiają oni na Litwę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsgwDSG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(34)
uczyciel
2 miesiące temu
Zemsta Antoniego
Ojtam
2 miesiące temu
Czy to znamiona wczoraj zapowiadanej sex afery przez Korwina
olo_58
2 miesiące temu
a co z "naszymi informatykami?" smutne to ale prawdziwe trzeba zatrudnić młodocianych hakerów może oni poradzą? (z osłoną oczywiście z osłoną...)
bEsgwDSH
Ciekawy
2 miesiące temu
może by tak ruskich traktować jak na to zasługują
Tu i teraz
2 miesiące temu
Litwini od zawsze nienawidzili Polaków ...może to ich robota ?
czytelnik
2 miesiące temu
Informacja dla tak zwanego "redaktora" Maziewskiego. Nie należy pisać "przed latami" tylko przed laty.
haha
2 miesiące temu
Napiszcie ze jeszcze się pod tym podpisał sam Putin
ewq
2 miesiące temu
Za organizację zamachu stanu kara jest tylko jedna ...... CZAPA .... wzorować się na Saudach tak kochanych i wielbionych przez USA i większość zachodnich krajów Europy.
yqq
2 miesiące temu
czy będą sankcje na opozycję białoruską z UE ?
wiech
2 miesiące temu
No i tytuł artykułu poraża. Jaki atak na hospicjum? Nikt by nie wiedział, że to akurat nr konta hospicjum. Wpisując nr konta ewentualnie wyświetli się bank do którego ono należy i to wszystko.
nicku
2 miesiące temu
Myśliwce zostały poderwane?
fred
2 miesiące temu
Uchodźcy mieliby trafiać na Litwę ze strony białoruskiej - Litwa nie musi ich przyjmować.
JMJanowski
2 miesiące temu
Ciągle tu jest serwowane kłamstwo za kłamstwem !
bEsgwDSz
wiktor52
2 miesiące temu
niestety rosja nadal znajduje pole do po pis u.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić