Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

"Ghostwriter" na Litwie. Polskie hospicjum w Wilnie zaatakowane

34
Podziel się:

Duży cyberatak na Litwie. Według tamtejszych mediów, pod koniec kwietnia doszło do ataków na kilka stron internetowych. Zostały one zhakowane i wyświetlały prośby o wsparcie finansowe białoruskiej opozycji. W całej historii pojawia się także wątek polskiego hospicjum w Wilnie.

"Ghostwriter" na Litwie. Polskie hospicjum w Wilnie zaatakowane
Cyberatak na Litwie. W tle Rosjanie i wątki polskie (Photo by Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images) (Photothek via Getty Images, Thomas Trutschel)

Jak opisuje litewski portal delfi.lt, sprawa może być fragmentem dużej operacji rosyjskich służb specjalnych. Zidentyfikowana przez specjalistów z firmy FireEye operacja nosi kryptonim "Ghostwriter".

Zhakowane zostało kilka niedużych litewskich serwisów internetowych. Na ich stronach wyświetlały się prośby o wsparcie finansowe dla białoruskiej opozycji. Atakowane były także konta w serwisach społecznościowych, które rozsyłały numery kont, na które należało wpłacać pieniądze.

Co ciekawe, podane zostały numery kont, należących do polskiego hospicjum im. bł ks. Michała Sopoćki z Wilna. To pierwsza tego rodzaju sytuacja. Ale sama operacja służba znana jest od dłuższego czasu.

Zobacz także: Marek Suski o przejęciu jego skrzynki mailowej: Na tym mailu były informacje dotyczące mojej pracy

Ghostwriter - specjaliści od dezinformacji

"Ghostwriter" to kryptonim nadany działaniom Rosjan przez ludzi z FireEye, którzy opisują je od kilku lat. Ma na celu oddziaływanie na sferę informacyjną w Europie Środkowo-Wschodniej.

To długofalowa operacja rosyjska, mająca na celu szerzenie dezinformacji i skłócania Polaków, Białorusinów i Bałtów. Oraz np. podkopywanie wiarygodności NATO przez rozpuszczanie w sieci fałszywych, pogłębiających podziały informacji - mówi o2.pl osoba znająca sposób działania "Ghostwritera".

Ale to niejedyny cel działania Rosjan. Próbują również wbić klin między Polskę a USA.

Wykorzystywane są do tego wymyślone narracje związane np z wojskami stacjonującymi na terenach tych państw. Nie ma co do tego stuprocentowej pewności co do atrybucji czyli przynależności infrastruktury używanej podczas tych ataków ale tropy wiodą do rosyjskich służb specjalnych - dodaje nasz rozmówca.

To właśnie ofiarą tych działań mógł paść Marek Suski czy minister pracy Marlena Maląg. Ich konta w mediach społecznościowych zostały kilka miesięcy temu przejęte przez hakerów. Na koncie Suskiego pojawiły się erotyczne zdjęcia jednej z posłanek a na koncie Maląg - obraźliwe wpisy pod adresem Strajku Kobiet.

Litwa ale i Białoruś

Zdaniem Witolda Janczysa, redaktora portalu Delfi, ataki cybernetyczne wymierzone w Litwę stają się coraz bardziej wyrafinowane i celują w czułe punkty społeczeństwa tak, aby doprowadzić do eskalacji konfliktów i napięć.

W tym wypadku nieznani sprawcy posłużyli się numerami kont należących do hospicjum, które powszechnie na Litwie kojarzy się z byciem "polskim", ponieważ zostało założone przez przybyłą na Litwę przed latami siostrę Michaelę Rak. Można przypuszczać, że organizatorzy cyberataku chcieli wywołać konflikt na tle narodowościowym, polsko - litewskim - mówi w rozmowie z portalem o2.pl Witold Janczys.

Jako cel wskazuje także Białorusinów.

Liczba emigrantów z Białorusi na Litwie ciągle wzrasta. Być może sprawcy cyberataku dążyli również do podburzania opinii społecznej, skierowanej przeciwko emigrantom z Białorusi - dodaje Janczys.

Warto przypomnieć, że zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o trudnej sytuacji na granicy litewsko-białoruskiej. Białoruskie władzy miały zdecydować o wpuszczaniu na Białoruś bez weryfikacji uchodźców z Iraku i Syrii. Następnie, trafiają oni na Litwę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(34)
uczyciel
11 miesięcy temu
Zemsta Antoniego
Ojtam
11 miesięcy temu
Czy to znamiona wczoraj zapowiadanej sex afery przez Korwina
olo_58
11 miesięcy temu
a co z "naszymi informatykami?" smutne to ale prawdziwe trzeba zatrudnić młodocianych hakerów może oni poradzą? (z osłoną oczywiście z osłoną...)
Ciekawy
11 miesięcy temu
może by tak ruskich traktować jak na to zasługują
Tu i teraz
11 miesięcy temu
Litwini od zawsze nienawidzili Polaków ...może to ich robota ?
czytelnik
11 miesięcy temu
Informacja dla tak zwanego "redaktora" Maziewskiego. Nie należy pisać "przed latami" tylko przed laty.
haha
11 miesięcy temu
Napiszcie ze jeszcze się pod tym podpisał sam Putin
ewq
11 miesięcy temu
Za organizację zamachu stanu kara jest tylko jedna ...... CZAPA .... wzorować się na Saudach tak kochanych i wielbionych przez USA i większość zachodnich krajów Europy.
yqq
11 miesięcy temu
czy będą sankcje na opozycję białoruską z UE ?
wiech
11 miesięcy temu
No i tytuł artykułu poraża. Jaki atak na hospicjum? Nikt by nie wiedział, że to akurat nr konta hospicjum. Wpisując nr konta ewentualnie wyświetli się bank do którego ono należy i to wszystko.
nicku
11 miesięcy temu
Myśliwce zostały poderwane?
fred
11 miesięcy temu
Uchodźcy mieliby trafiać na Litwę ze strony białoruskiej - Litwa nie musi ich przyjmować.
JMJanowski
11 miesięcy temu
Ciągle tu jest serwowane kłamstwo za kłamstwem !
wiktor52
11 miesięcy temu
niestety rosja nadal znajduje pole do po pis u.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić