Gromadzisz stare rachunki? Możesz zrobić z nimi to

7

Z pewnością nie jedno z nas w swoim domu ma taką szufladę, z której wysypuje się sterta starych dokumentów i rachunków. Często zrobienie z nimi porządku to istna drogą przez mękę. Wielu je trzyma, bo zwyczajnie nie wie, czy może już się ich pozbyć. Jak długo zatem warto przechowywać takie papiery?

Gromadzisz stare rachunki? Możesz zrobić z nimi to
Czy można wyrzucić stare rachunki? (Pixabay)

Stare gromadzone latami dokumenty mogą w rzeczy samej dla niektórych stanowić problem. Szczególnie gdy dochodzą nowe i coraz ciężej się w nich połapać. Warto więc na bieżąco sprawdzać dokumenty, które odkładamy do szuflady, robić segregację i w ostateczności pozbywać się tych, które w żadnym stopniu już nam się nie przydadzą. 

Czy można wyrzucić stare dokumenty i rachunki?

Stare rachunki, u których czas ważności już dawno upłynął, można wyrzucić. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mogą wpaść w niepowołane miejsce. Dlatego też przez ich wyrzuceniem należy je dobrze zniszczyć, np. wykorzystując niszczarkę do dokumentów. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Arłukowicz przekonał PE. "Podejmujemy historyczną decyzję"

Niektóre dokumenty takie jak np. świadectwo ze szkoły, akt urodzenia czy zawarcia związku małżeńskiego należy zachować.

Jak pisze portal Strefa Biznesu, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na datę danego dokumentu. W przypadku dokumentów podatkowych powinniśmy je zatrzymać przez 5 lat, niektóre jednak należy przechowywać dłużej. 

W przypadku dokumentów ZUS istnieje zasada, jak długo mamy je przechowywać. Dla tych złożonych po 31 grudnia 2011 r. jest to 10 lat, dla złożonych po 1 stycznia 2012 r. jest to 5 lat. 

Regularnie napływające rachunki za prąd warto trzymać przez 3 lata. Później można je zutylizować. Tak samo postępujemy w przypadku dowodu zapłaty za czynsz oraz rachunku za telefon. 

Faktur zakupów możemy pozbyć się w dowolnym momencie, jednak mimo wszystko warto je przechowywać przez cały okres gwarancyjny. Dzięki temu będzie możliwa wymiana zakupionego produktu bądź jego naprawa. 

Wszelkie umowy w oryginalnej w wersji należy trzymać tak długo, jak obowiązuje umowa. Dotyczy to m.in. umowy na internet, zakupu telefonu komórkowego, czy najmu mieszkania. 

W przypadku umów kredytowych, dowody spłat przechowujemy do momentu otrzymania z banku zaświadczenia, które potwierdziłoby, że raty zostały całkowicie spłacone.

Autor: ACZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić