BOB| 
aktualizacja 

Hakerzy zaatakowali TVP! Zniknęło wszystko. Straty są ogromne

30

Na kanale TVP Sport w platformie Youtube nagle rozpoczęła się podejrzana transmisja, w której zachęcano do kupna kryptowalut. Już wiadomo, że doszło do ataku hakerów. Straty są ogromne.

Hakerzy zaatakowali TVP! Zniknęło wszystko. Straty są ogromne
Hakerzy włamali się na konto TVP (YouTube)

W ostatnich dniach mocno uaktywnili się w Polsce hakerzy. Mieliśmy na przykład głośne włamanie do rządowej platformy e-Zamówienia, który służy do obsługi zamówień publicznych. Teraz mamy kolejną ofiarę hakerów, o czym informuje niebezpiecznik.pl.

Hakerzy przejęli konto TVP Sport

Hakerzy tym razem dobrali się do Telewizji Polskiej. Celem ataku konkretnie był kanał TVP Sport w platformie Youtube. W minioną środę internauci mogli zauważyć, że na kanale zaczęła się podejrzana transmisja na żywo.

Transmisja zachęcała do kupowania kryptowalut, a do jej uwiarygodnienia wykorzystano wizerunek Elona Muska. Dodatkowo zmieniono nazwę kanału na Twitter, a właścicielem tego portalu społecznościowego od niedawna jest wspomniany amerykański miliarder.

Przy filmie znajdował się także link do strony internetowej. Tam z kolei można było dokonać przelewu kryptowalutą bitcoin. Hakerzy kusili internautów tym, że w zamian za przelew otrzymają wielokrotność wpłaconej kwoty. W rzeczywistości było to oszustwo i jeżeli ktoś przekazał swoje środki, to nie otrzymał nic w zamian.

To jednak tylko część problemu. Znacznie poważniejszy jest taki, że z kanału TVP Sport usunięto wszystkie materiały. W ten sposób zniknęły tysiące filmów z wydarzeń sportowych. Na razie nie wiadomo, czy uda się odzyskać skasowane wideo.

Kanał TVP Sport w portalu Youtube w tej chwili nie istnieje. Stacja na razie nie komentuje ataku hakerów. Na Facebooku pojawił się jedynie wpis dziennikarza Pawła Barana, który zdradził, że telewizja jest w kontakcie z właścicielem platformy i trwają prace, aby wszystko wróciło do normy.

Jak zatem w ogóle doszło do włamania na konto TVP Sport? Niebezpiecznik wyjaśnia, że hakerzy mogli posłużyć się jednym z popularnych sposobów. Jeden z nich to brak dwuskładnikowego uwierzytelnienia przy logowaniu. Wtedy wystarczy, że złodzieje pozyskają hasło.

Dwuskładnikowe uwierzytelnienie wprawdzie zwiększa bezpieczeństwo, ale też nie chroni w pełni przed hakerami. Mogła zostać zastosowana metoda phishingu. Inna z opcji jest taka, że osoba, która miała dostęp do konta, otworzyła zainfekowany plik, który pozwolił wykraść dane z komputera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Ferment propagandystów". Panika medialna w Rosji
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić