oprac. Mateusz Kaluga| 
aktualizacja 

Hamas: Nie żyje Alex Dancyg. To Polak uprowadzony w Strefie Gazy

Według informacji Hamasu nie żyje Alex Dancyg, polsko-izraelski historyk, który został uprowadzony do Strefy Gazy. Jest jednym z siedmiu zakładników, którzy mieli zginąć podczas izraelskiego bombardowania. Polskie Radio dowiedziało się, że informację o jego śmierci otrzymała również rodzina porwanego.

Hamas: Nie żyje Alex Dancyg. To Polak uprowadzony w Strefie Gazy
Hamas: Alex Dancyg nie żyje (Agencja Wyborcza.pl, Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl)

O śmierci mężczyzny informuje Polskie Radio, powołując się na komunikat brygady Al Kassam, zbrojnego skrzydła Hamasu w serwisie Telegram. Alex Dancyg ma być jednym z siedmiu zakładników, którzy mieli zginąć podczas izraelskiego bombardowania Strefy Gazy. 75-letniego historyka porwano 7 października w dniu ataku Hamasu na Izrael.

- Skontaktowaliśmy się ze służbami izraelskimi, które nie potwierdzają na razie tej informacji – powiedział Polskiemu Radiu rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński.

1 marca Hamas ujawnił nazwiska trzech z siedmiu zabitych zakładników. Tożsamość kolejnych ofiar, wśród nich Alexa Dancyga, ujawniono po "zbadaniu i zweryfikowaniu" ich ciał - podało Polskie Radio.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odkrycie pod szpitalem w Gazie. Tunel Hamasu skrywał wiele tajemnic

Rodzina historyka nie wierzy w informacje o śmierci

Syn porwanego Polaka, Yuval Dancyg przyznał w rozmowie z "Faktem", że nie wierzy w doniesienia o śmierci ojca.

– Niestety, terror, który rozpoczął się 7 października, trwa do teraz. Hamas próbuje nami psychologicznie manipulować, produkuje różne filmy i co tydzień rozsyła je wśród rodzin uprowadzonych – wyjaśnia "Faktowi" Yuval Dancyg.
- Jeszcze do niedawna wyobrażałem sobie każdego dnia, że gdy odzyska wolność, to go mocno przytulę. Już tego nie robię. Nie potrafię. Wiem, że jeżeli jest żywy, to jego stan może być ciężki. Może nie móc chodzić o własnych siłach - powiedział Yuval Dancyg w rozmowie z "Faktami" TVN.

W rozmowie z dziennikiem "Fakt" dodał, że skutecznym sposobem radzenia sobie z takimi wiadomościami jest całkowite ich ignorowanie. Syn Alexa Dancyga podkreślił także, że dla niego wiarygodnym i decydującym źródłem informacji jest stanowisko Sił Obronnych Izraela.

Kim jest Alex Dancyg?

Alex Dancyg urodził się w 1948 roku w Warszawie. Współpracownik Instytutu Yad Vashem, był aktywnym uczestnikiem dialogu polsko-żydowskiego. Mając 9 lat zamieszkał z rodziną w Izraelu. Tam skończył szkołę i studiował historię na uniwersytecie. Był członkiem organizacji Ha-Szomer Ha-Cair, spadochroniarzem podczas kolejnych wojen prowadzonych przez Izrael.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić