Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Hołownia dosadnie o Sejmie. "To się fizjologom nie śniło"

26

Czy Straż Marszałkowska jest przygotowana na ewentualną awanturę z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem w tle? Szymon Hołownia nie ma co do tego wątpliwości. Marszałek stwierdził w dosadny sposób, że formacja widziała już w Sejmie rzeczy, które "nie śniły się fizjologom".

Hołownia dosadnie o Sejmie. "To się fizjologom nie śniło"
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie. (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Szymon Hołownia odniósł się na briefingu prasowym do zamieszania związanego z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem. Dziennikarze pytali marszałka o reakcję funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej na ewentualne próby wejścia polityków PiS na salę plenarną.

Lider Polski 2050 stwierdził, że Straż Marszałkowska jest bardzo dobrze przygotowana na ewentualną awanturę. Dodał, że rolą funkcjonariuszy będzie zmniejszanie napięcia i "z pewnością nikt nie będzie nikogo atakował fizycznie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 19.01, godzina 16:50

Jednocześnie Hołownia wyraził opinię, że strażnicy mają bardzo wysokie kompetencje, a ich doświadczenie w sejmie pomoże zapobiec ewentualnej eskalacji konfliktu.

Obrazując sytuację funkcjonariuszy w Sejmie, Hołownia sparafrazował słowa Ferdynanda Kiepskiego bohatera serialu "Świat według Kiepskich".

Funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej naprawdę widzieli w Sejmie wiele różnych sytuacji przez lata działalności. Opowiadali mi takie rzeczy, że to się fizjologom nie śniło - przekazał na briefingu marszałek Sejmu.

Co dalej z Kamińskim i Wąsikiem? Hołownia nie ma wątpliwości

Szymon Hołownia nie ma przy tym wątpliwości, że mandaty Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wygasły. Podkreśla, że ewentualne wejście polityków PiS do sejmu nie wpłynie na funkcjonowanie izby.

Marszałek dodał, że karty byłych szefów CBA zostały zdezaktywowane i nie mogą oni głosować. Stwierdził też, że wygaśnięcie mandatów "potwierdzili eksperci, których poprosił o opinię".

Dodajmy, że Państwowa Komisja Wyborcza ma wątpliwości w sprawie obsadzenia mandatów po Wąsiku i Kamińskim. PKW prosi też o wskazanie podstawy prawnej dla wniosku marszałka Sejmu

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić