Artykuł sponsorowany | 

Ile kosztuje OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to polisa, która obejmuje życie prywatne ubezpieczonego, a także innych członków jego rodziny pozostających pod jego opieką. W skrócie dotyczy niepożądanych działań lub skutków zaniechań. Ale czy ta ochrona nie jest już uwzględniona w ubezpieczeniu domu? Czy rzeczywiście warto wykupić dodatkowe OC w życiu prywatnym? Ile to kosztuje?

Ile kosztuje OC w życiu prywatnym?
Ile kosztuje OC w życiu prywatnym? (Pexels)

Co to jest OC w życiu prywatnym?

Odpowiedzialność osobista ma miejsce w przypadku wypadku, wewnątrz lub na zewnątrz domu, który skutkuje obrażeniami fizycznymi lub szkodami materialnymi, za które jesteś prawnie odpowiedzialny. Roszczenia z tytułu OC mogą obejmować rachunki medyczne, opłaty za sprawy sądowe i inne, jeśli ktoś doznał obrażeń na Twojej własności. Kiedy masz ubezpieczenie od odpowiedzialności osobistej, możesz uniknąć płacenia za tego typu incydenty z własnej kieszeni, aż do wykorzystania limitu ubezpieczenia.

Załóżmy, że ktoś odwiedza Twój dom i przechodząc przez garaż, spada na niego drabina. Gość się przewraca, łamie rękę i pozywa cię o odszkodowanie. Tutaj w grę może wchodzić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Wykupiona polisa pokryje koszty rachunków medycznych, a także opłaty za obronę prawną, do wysokości limitu określonego przez ubezpieczyciela. Jednak OC w życiu prywatnym może również obejmować incydent, który ma miejsce poza domem np. podczas amatorskiego uprawiania sportu.

Ile kosztuje polisa odpowiedzialności cywilnej?

Trzeba podkreślić, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie występuje samodzielnie, lecz najczęściej jako standardowe rozszerzenie polisy mieszkaniowej. Zakres ubezpieczenia zależy od wybranego wariantu. Dlatego, jeśli jesteś zainteresowany posiadaniem tej ochrony, powinieneś najpierw przejrzeć oferty firm w porównywarkach i ocenić, czy jesteś zainteresowany rozszerzeniem aktualnej polisy, czy raczej zawarciem nowej.

Szczegóły ubezpieczeń OC zawsze różnią się w zależności od wybranego towarzystwa. Przykładowo Aviva oferuje takie, które działa również poza granicami Polski, a Generali uwzględnia szkody spowodowane korzystaniem z drona oraz obejmuje posiadanie lub użytkowanie domku letniskowego. Poszczególne polisy różnią się także maksymalną sumą ubezpieczenia i te rozbieżności mogą sięgać kwoty nawet 100 000 zł.

Sam zakup OC w życiu prywatnym nie jest drogi. Najtańsza składka zaczyna się już od 160 zł, a różnica w cenie u większości agentów nie jest wielka. Dokładne kwoty możesz poznać po ustaleniu konkretnych parametrów i wyliczeniu za pomocą darmowego kalkulatora, który jest dostępny na stronie ubezpieczeniemieszkania.pl.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie OC?

Chociaż standardowe ubezpieczenie pokrywa różne roszczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej, niektóre nie mogą zostać objęte taką polisą. Dotyczy to m.in.

●     odpowiedzialności, która wynika z wypadku samochodowego (zwykle objęta ubezpieczeniem pojazdu),

●     uszkodzeń ciała lub mienia celowo spowodowanych przez Ciebie, lub członka rodziny w Twoim domu,

●     prowadzenia działalności gospodarczej lub nieprzewidzianych sytuacji związanych z wykonywanym zawodem,

●     wystąpienia czystych strat finansowych.

Zawsze staraj się dokładnie zapoznać z polisą, aby w pełni zrozumieć, co obejmuje ubezpieczenie OC.

Artykuł sponsorowany
Autor: Artykuł Sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić