Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Iran zwiększył zapasy uranu. To kolejny krok do broni jądrowej

Agencja Reutera przekazała, że Iran znacznie wzbogacił zapasy uranu. Teheran jest coraz bliżej budowy własnej broni jądrowej, do czego nie chce dopuścić zachód i Stany Zjednoczone. Pozytywne jest to, że tempo produkcji uległo spowolnieniu.

Iran zwiększył zapasy uranu. To kolejny krok do broni jądrowej
Rząd w Teheranie jest oporny na działania dyplomacji (GETTY, Anadolu Agency)

Czystość wzbogaconego przez Iran uranu wynosi już 60 procent, co pozwala już realnie myśleć o budowie własnej broni jądrowej - to wnioski z dwóch raportów przygotowanych przez ONZ i specjalistów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

W praktyce Teheran ma już 90 procent zasobów niezbędnych do produkcji bomby. Zasoby stale rosną, chociaż tempo ich pozyskiwania spadło. Produkcja na poziomie 60 procent daje szanse na kolejne negocjacje.

Sytuacją zaniepokojona jest MAEA, która wskazuje, że nie ma przełomu w sprawie powstrzymania Iranu przed produkcją broni masowego rażenia.

Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi ubolewa, że nie nastąpił przełom w rozwiązaniu nierozstrzygniętych kwestii dotyczących zabezpieczeń wydobycia uranu i dotyczących braku wyjaśnienia pochodzenia cząstek uranu – stwierdzono w jednym z raportów.

Iran nie chce wywiązać się z wcześniejszych zobowiązań?

Teheran ma również problem z wywiązaniem się z porozumień, które Iran uzgodnił z MAEA w marcu tego roku. Zainstalowano tylko część kamer i pozostałych urządzeń monitorujących, które rząd kazał zdjąć w 2015 roku.

Zachodni dyplomaci zaznaczają, że spowolnienie produkcji to dobry omen, aczkolwiek produkcja uranu to nadal produkcja uranu.

Iran twierdzi, że spowolnienie wzbogacania do 60% jest zjawiskiem pozytywnym, ale więcej HEU (wysoko wzbogaconego uranu) to wciąż więcej HEU - zaznaczył jeden z zachodnich dyplomatów, który rozmawiał z agencją Reutersa.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić