Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Jak najszybciej zrób to z trawnikiem. Wiosną przetrzesz oczy ze zdumienia

3

Zapewne jest sporo takich osób, które nie zdają sobie sprawy z tego, że jesienią konieczne jest odpowiednie zatroszczenie się o trawnik. Wrześniowe i październikowe prace mają wpływ na to, jak trawa zachowa się wiosną. O czym trzeba pamiętać w trakcie jesiennych działań?

Jak najszybciej zrób to z trawnikiem. Wiosną przetrzesz oczy ze zdumienia
Jak we wrześniu zadbać o trawnik? (Adobe Stock)

Pielęgnacja trawnika jesienią to niewątpliwie bardzo istotna sprawa. W tym okresie trzeba mocno zatroszczyć się o przydomową zieleń. Zabiegi pielęgnacyjne będą miały przełożenie na to, jak trawa zachowa się wiosną.

Wrzesień lub październik to najlepsze miesiące na ostatnie nawożenie trawnika. O tej porze roku najlepiej jest postawić na nawozy bogate w potas. Świetnie sprawdzi się do tego sól potasowa, która sprzyja lepszemu krzewieniu się roślin. Dodatkowo sprzyja ona lepszego nawodnieniu gleby oraz aktywuje mechanizmy obronne przed działaniem chorób i szkodników - zauważa "Super Express".

Okazuje się, że na około 100 metrów kwadratowych potrzeba ok. kilograma soli potasowej. Można ją także wykorzystać do nawożenia warzyw i owoców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Siatka rosyjskich dywersantów rozbita. "Cyberwojna trwa i to od lat"

Chcesz mieć piękny trawnik? O tym musisz pamiętać jesienią

Jesienią nie można zapominać również o regularnym koszeniu trawy. Choć nie wzrasta ona już tak szybko jak we wcześniejszych miesiącach, to jej podcinanie jest bardzo ważne.

"SE" podpowiada, że jesienne koszenie powinno się wykonywać na zwiększonej wysokości. To dlatego, że zbyt nisko przystrzyżona trawa jest bardziej podatna na działanie przymrozków.

Ogrodnicy wskazują, że ostatnie koszenie powinno odbyć się w listopadzie. Ostatni miesiąc jesieni to także dobra pora na wertykulacje trawnika - podkreśla tabloid.

Zrób to przed zimą. Sprawdzona metoda

Sprawdzonym sposobem na szybką regenerację trawnika jest jego późnojesienne zasilenie cienką warstwą obornika, bądź kompostu. Zabieg ten najlepiej wykonać w połowie listopada, gdy źdźbła trawy i wierzchnia warstwa gruntu lekko przemarzną.

Zbyt wczesne rozłożenie kompostu bądź obornika może pobudzić trawę do wzrostu. Zasilenie darni przed nadejściem zimy spowoduje, że substancje odżywcze będą wnikać w podłoże stopniowo, dopiero w trakcie odwilży oraz wczesną wiosną.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić