Jak przygotować się na wypadek wojny? Polski generał udziela porad

Trwa wojna w Ukrainie. Zaatakowany kraj twardo się broni przed rosyjskim agresorem. Były wiceszef Obrony Cywilnej Kraju gen. Ryszard Grosset spostrzegł w Radiu ZET, że na walkę z najeźdźcą pozwala odpowiednie przygotowanie.

Jak przygotować się na wypadek wojny? Polski generał udziela porad
Wojna w Ukrainie (PAP, Andrzej Lange)

Agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Od przeszło miesiąca zaatakowany kraj broni się przed najeźdźcą.

W Polsce pojawiają się natomiast pytania, jak można przygotować się do wojny czy też innych sytuacji kryzysowych. Generał Ryszard Grosset był pytany przez Beatę Lubecką w Radiu ZET o to, czy należałoby przywrócić do szkół przysposobienie obronne.

Tych zajęć zdecydowanie brakuje. Jak pokazuje przykład Ukrainy - okazują się szalenie przydatne i korzystne. Dzięki temu Ukraina znakomicie radzi sobie z agresją - mówił.

Na tym nie skończył. Podkreślał również, że "istotna jest umiejętność posługiwania się bronią i tę umiejętność powinniśmy posiąść wszyscy".

Ważne wskazówki. Tak możesz się przygotować na wojnę

Były wiceszef Obrony Cywilnej Kraju wyjaśnił, co powinniśmy zrobić, by przygotować się na wypadek wojny czy też innych sytuacji kryzysowych.

Mamy zapasy maseczek i broń Boże nie wyrzucajmy ich, bo one mogą się przydać, kiedy mielibyśmy do czynienia z zastosowaniem niekonwencjonalnych czynników w działaniach militarnych - np. broni biologicznej lub "brudnej bomby" - powiedział w Radiu ZET.

Podpowiada, że w razie niepokojącego sygnału z RCB, warto zadbać o zapas wody, choćby w wannie. Należy mieć też awaryjne zasilanie w postaci powerbanków. Przydadzą się również świece.

Gen. Grosset uważa, że powinniśmy również posiadać kawałek folii i taśmy. Po to, by zakleić kratki wentylacyjne, "jeśli pojawiłoby się na zewnątrz coś, czym nie powinniśmy oddychać".

Zobacz także: Ukraina zwycięży w powietrzu? "Rosjanie nie będą mieli czym latać"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić