Jeśli widzisz sosnę z białym czubkiem, nie dotykaj jej. To nie śnieg

14

W trakcie spacerów po lesie coraz częściej trafiamy na sosny o białych czubkach. Nie jest to jednak pozostałość po opadach śniegu — wręcz przeciwnie! Na stronie Lasów Państwowych na Facebooku pojawił się filmik z wyjaśnieniem tajemnicy.

Jeśli widzisz sosnę z białym czubkiem, nie dotykaj jej. To nie śnieg
To nie jest śnieg. Jeśli widzisz takie czubki sosen, lepiej ich nie dotykaj (Facebook, Lasy Państwowe)

Od czasu, gdy temperatura gwałtownie spadła, na sosnach coraz częściej pojawia się biały kolor. Jego pochodzenie nie jest jednak naturalne — jak wyjaśnił przedstawiciel Lasów Państwowych, czubki są celowo "malowane" na biało.

Białe czubki sosen — skąd się biorą? Wyjaśnienie Lasów Państwowych

Jak wyjaśnił przedstawiciel Lasów Państwowych na filmie, sosny są malowane specjalnym środkiem o nazwie cervacol. Dzięki jego obecności zwierzęta, które w normalnej sytuacji podgryzałyby czubki drzew, czują gorzki smak i zostaną skutecznie zniechęcone.

Mamy już listopad i pierwszy śnieg spadł na czubki młodych sosen — zobaczcie sami, jest bialutka. Oczywiście żartuję, ona została posmarowana specjalnym środkiem o nazwie cervacol po to, żeby nie smakowała zwierzętom — wytłumaczył przedstawiciel Lasów Państwowych na filmie na Facebooku.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jak jednak podkreślił przedstawiciel Lasów Pańswowych, nie wszystkie sosny zostały posmarowane cervacolem. Część pozostawiono, więc np. jelenie czy łosie mogą swobodnie je podgryzać. Jednak zabezpieczenie części z nich w postaci nieszkodliwego dla natury środka chemicznego sprawia, że drzewka mogą swobodnie rosnąć, a w przyszłości — utworzyć las.

Oczywiście nie wszystkie sosny są posmarowane tutaj, na uprawie, część zostawiliśmy, żeby jednak sobie podgryzały. Natomiast poprzez takie zabezpieczenie pozwalamy drzewkom wyrosnąć w górę i dzięki temu w przyszłości będziemy mieć piękny młodnik, a potem piękny, dorodny las — wyjaśnił przedstawiciel Lasów Państwowych.

Zabiegi tego typu są wykonywane co roku przed okresem zimowym. Ponieważ główny składnik cervacolu stanowi "piasek", po ugryzieniu takiego czubka jelenie czy łosie odnoszą nieprzyjemne wrażenie trzeszczenia między zębami.

Zobacz także: Zobacz też: Lasy Państwowe pochwaliły się znaleziskami w lesie. Te grzyby rozpozna tylko prawdziwy ekspert
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić