aktualizacja 

Jest cenniejszy od złota. Cena za kilogram zwala z nóg

85

To nie fragment serialu "The Last of Us". Kordyceps chiński to prawdziwy grzyb, który pasożytuje na larwie ćmy. Powoduje jej śmierć i mumifikację, a następnie wyrasta z głowy żywiciela i wrasta w ziemię. To nie wszystko. Grzyb ten jest niezwykle cenny. Jest wart więcej niż jego waga w złocie.

Jest cenniejszy od złota. Cena za kilogram zwala z nóg
Grzyb jest wart fortunę (Wikimedia Commons)

Serial "The Last of Us" okazał się największym hitem tego sezonu. Fabuła produkcji, która podbiła serca widzów i krytyków, rozgrywa się w świecie opanowanym przez epidemię grzyba z gatunku maczużnikowatych. Te grzyby istnieją naprawdę, mało tego - niektóre z nich są dosłownie na wagę złota.

Prawie jak w "The Last of us"

Kordyceps chiński nazywany bywa "najdroższym pasożytem świata". Rośnie wyłącznie na Wyżynie Tybetańskiej na wysokości pomiędzy 3 tys. i 5 tys. metrów n.p.m.

Zarodniki tego pasożytniczego grzyba działają w dość przerażający sposób. Atakują larwy owadów, w szczególności ćmy. Wnikają do ich wnętrza, gdzie przekształcają się w grzybnię. Żerują na żywicielu i pobierają składniki odżywcze z jego ciała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?

Zainfekowana larwa pod wpływem działania pasożyta przemieszcza się blisko powierzchni ziemi. Tam umiera, a z jej ciała wyrastają owocniki grzyba, które przebijają ziemię, zamieniając się w końcu w pełnopostaciowy grzyb.

Grzyb zombie na wagę złota

Brzmi to odstręczająco, ale cały opisany proces nie zniechęca ludzi przed... jedzeniem maczużnika. Cordyceps chiński wykazuje bowiem mnóstwo prozdrowotnych właściwości, stąd od wielu lat stosowany jest w chińskiej medycynie ludowej.

Jedną z największych zalet tego grzyba jest stymulowanie układu odpornościowego. Chińczycy docenili go także za przyspieszanie metabolizmu, czy podnoszenie wydolności fizycznej i popędu seksualnego.

Ten naturalny wzmacniacz nie jest jednak dostępny dla każdego. Jak wskazuje portal iflscience.com, w Chinach zyskał przydomek "miękkie złoto", a jego wartość szacuje się na od 20 tys. do 40 tys. dolarów za kilogram (ok. 85-170 tys. zł), aż do 140 tys. dolarów (ok. 600 tys. zł) za szczególnie duże okazy.

Niestety, naukowcy obserwują zanikanie cordycepsa chińskiego, co jest złą wiadomością zarówno dla ludzi, jak i przyrody. Powodem problemów maczużnika jest stale ocieplający się klimat.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić