Już są grzyby w polskich lasach! Wiemy, gdzie jest ich najwięcej

14

Pierwsze czerwcowe grzyby pojawiły się w wielu polskich lasach. Lasy Państwowe na facebookowym profilu opublikowały zdjęcia pierwszych grzybów. Wiemy, gdzie znajdziesz ich najwięcej.

Już są grzyby w polskich lasach! Wiemy, gdzie jest ich najwięcej
Grzyby zebrane na Podkarpaciu. (Facebook)

Mimo że grzybobranie kojarzy się raczej z jesienią, w polskich lasach już teraz można znaleźć niezłe okazy. Lasy Państwowe zamieściły zdjęcie pani Doroty, która wybrała się na spontaniczny zbiór grzybów na Pogórzu Dynowskiego na Podkarpaciu. Pani Dorota zebrała tam kilkanaście borowików usiatkowanych. Pani Aneta informuje, że w woj. lubuskim również udało się znaleźć sporo pięknych okazów.

Gdzie znajdziesz najwięcej grzybów?

Jak informuje portal grzyby.pl, najwięcej grzybów można znaleźć w lasach w woj. śląskim i woj. małopolskim. Jak informują internauci, grzyby znajdziemy także m.in. w okolicach Szczecina, Elbląga, Rzeszowa, Łodzi czy Białegostoku.

Grzybiarze, którzy w ostatnich dniach ruszyli do lasów w poszukiwaniu pierwszych grzybów, narzekają jednak na suszę.

"Grzybki już suche - suszarnia słoneczna działała pełną parą", "Sucho i gorąco", "Czekamy na deszcz" - piszą internauci na stronie grzyby.pl.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Pamiętaj, by na grzybobranie zabrać ze sobą ostry nożyk. Grzyby należy wycinać tuż przy ziemi, tak by nie niszczyć grzybni.

Jak rozróżnić grzyby jadalne od trujących?

Na grzybobraniu trzeba być cierpliwym i bardzo ostrożnym. Bezpiecznie zbierać możesz grzyby, które mają pod spodem charakterystyczną gąbkę. Pamiętaj jednak, że dwa gatunki grzybów z taką gąbką nie są jadalne. Najpopularniejszy niejadalny grzyb, który z wyglądu przypomina jasnego prawdziwka, jest goryczak żółciowy. Drugi to borowik szatański.

Najbardziej trujące są grzyby o blaszkowatym spodzie. Wśród nich znajduje się m.in. trujący muchomor sromotnikowy.

Gdzie można zbierać grzyby?

Zbierać grzyby można jedynie w Lasach Państwowych, nie można tego robić w parkach narodowych. Grzybiarze mogą dostać mandaty również za wejście tam, gdzie jest zakaz przebywania z powodu uszkodzenia runa leśnego czy zagrożenia pożarowego. Straż leśna może ukarać grzybiarzy mandatem w wysokości od 20 do nawet 500 złotych.

Zobacz także: Goryczak żółciowy. Wyjątkowo gorzki grzyb, który zepsuje każdą potrawę
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić