Już są. Leśnicy pokazali dowód

33

Sezon grzybowy wcale się nie kończy. Z obserwacji leśników wynika, że w lasach zaczął pojawiać się kolejny, bardzo ceniony i pyszny gatunek. O jakie grzyby chodzi? Przekonajcie się sami. Zbieracze i smakosze będą zachwyceni!

Już są. Leśnicy pokazali dowód
Rydze pojawiły się w lasach (Facebook, Pixabay)

Leśnicy Lasów Państwowych regularnie dzielą się z internautami nowinkami i ciekawostkami ze swojej pracy, pozwalając miłośnikom dzikiej przyrody lepiej poznać polskie lasy i być na bieżąco z zachodzącymi w nich zmianami.

Dobre wieści od leśników. Już się pojawiły

Tym razem swoją najnowszą obserwacją podzielili się pracownicy Nadleśnictwa Baligród (woj. podkarpackie), którzy są bardzo aktywni w mediach społecznościowych. Leśnicy opublikowali na Facebooku interesujące zdjęcie.

Kto czekał, to może wreszcie się doczekał - mleczaj jodłowy (Lactarius salmonicolor) - napisali pod udostępnioną fotografią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wysyp grzybów w Polsce. Internauci chwalą się. Stąd wrócisz z pełnym koszem

Tym, którzy nie rozpoznali gatunku po jego oficjalnej nazwie, spieszymy z wyjaśnieniem. Chodzi o... rydza! Tak, te szlachetne, cenione w kuchni grzyby pojawiły się już w polskich lasach, ku uciesze zarówno zbieraczy, jak i grzybowych smakoszy.

Rydze są poszukiwane przez wiele osób, ponieważ charakteryzują się nie tylko wyjątkowym, intensywnym kolorem, wyróżniającym się na talerzu, ale przede wszystkim wspaniałym smakiem i aromatem.

Cenione są także za bogactwo składników odżywczych, witamin i minerałów. Rydze są źródłem witamin B1, B2, C, D, E, cynku, żelaza czy wapnia, a także dobrze przyswajalnego białka. Do tego są niskokaloryczne!

Grzyby te należą do rodziny gołąbkowatych. Posiadają intensywnie czerwone lub pomarańczowe kapelusze o średnicy 10 centymetrów. Pod nimi znajdują się gęsto rozmieszczone blaszki w podobnym kolorze. Nóżka ma około 5 centymetrów i zwęża się u podstawy.

Rydze są dość pospolite, lecz niełatwo je znaleźć. Występują przede wszystkim młodych lasach i na piaszczystych glebach. Zazwyczaj łączą się w symbiozę z jednym gatunkiem drzewa - np. mleczaj jodłowy rośnie tylko pod jodłami. Będąc w lesie, rozglądajcie się za tymi pomarańczowawymi łebkami!

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić