Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Katastrofa Boeinga Lion Air. Raport stwierdza, że maszyna była niesprawna

74

Eksperci ogłosili, że samolot, w którego katastrofie zginęło 189 osób, nie był zdatny do lotu, a linie Lion Air miały o tym wiedzieć już dzień wcześniej. Pomimo tego maszyna ruszyła w drogę.

Katastrofa Boeinga Lion Air. Raport stwierdza, że maszyna była niesprawna
(East News)

Problem, który przyczynił się do katastrofy odnotowano już dzień wcześniej. Pilot w poprzednim locie odnotował problemy z systemem zapobiegającym przeciągnięciu MCAS i był zmuszony go wyłączyć. Usterkę zgłosił, ale linie zdecydowały, że maszyna wyruszy z nią w kolejną podróż - informuje Mirror.

W naszej ocenie samolot był niezdatny do lotu - ocenił Nurcahyo Utomo, szef Indonezyjskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa w Transporcie (KNKT)

Odczytano też dane z tzw. czarnych skrzynek. Pokazują one, że piloci walczyli o ocalenie samolotu praktycznie od chwili, gdy wystartowali z lotniska w Dżakarcie. Usterka w systemie MCAS powodowała, że nos samolotu cały czas szedł do dołu. Samolot automatycznie obniżył pułap 24 razy w czasie 11 minut lotu. W końcu piloci nie opanowali obniżania i rozbili się.

Rzeczniczka Boeinga odmówiła komentarza w sprawie indonezyjskiego śledztwa. Zapewniła jedynie, że działanie systemu MCAS było szczegółowo omawiane z przedstawicielami 60 lini lotniczych z całego świata.

Boeing 737 MAX 8 rozbił się kilkanaście minut po starcie z lotniska w Dżakarcie. Indonezyjskie służby podają, że wieża kontroli lotów straciła wtedy łączność z samolotem. Maszyna zniknęła również z ekranów radarów. Na pokładzie było 189 osób, wśród nich dwoje niemowląt i jedno dziecko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić