Kolejna porażka Rosjan. Okręty wojenne wracają do kraju

Turcja nie pozwoliła rosyjskim okrętom wojskowym na wejście do cieśniny Bosfor. Jednostki czekały na zgodę od początku lutego i miały zamiar wpłynąć na Morze Czarne - pisze rosyjska redakcja BBC. Po odmowie Turcji okręty wracają do portu we Władywostoku.

Kolejna porażka Rosjan. Okręty wojenne wracają do kraju
Rosyjskie jednostki wracają do Władywostoku (Twitter)

Jak podaje BBC, jednostki Floty Oceanu Spokojnego, w tym krążownik rakietowy Wariag i niszczyciel rakietowy Admirał Tribuc, zauważono w niedzielę w Cieśninie Singapurskiej. Ze zdjęć w mediach społecznościowych wynika, że zmierzają w stronę miejsca swojego bazowania we Władywostoku.

Okręty wracają do Rosji

Andrij Kłymenko, szef Grupy Monitoringowej Instytutu Czarnomorskich Badań Strategicznych, podkreślił, że jednostki były na Morzu Śródziemnym od 2 lutego. Miały wpłynąć na Morze Czarne, by atakować Ukrainę.

Wariag to radziecki krążownik rakietowy projektu 1164. W grudniu 2021 roku w związku z przygotowaniami do inwazji na Ukrainę wypłynął z niszczycielem "Admirał Tribuc" z Władywostoku na Morze Śródziemne, gdzie następnie działał, nie wpływając na Morze Czarne. Między innymi w lipcu 2022 okręty te śledziły amerykańską grupę lotniskowca USS "Harry S. Truman" (CVN-75) na Adriatyku.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Statki ze zbożem popłyną przez Morze Czarne

Wcześniej prezydent Turcji zapowiedział wznowienie inicjatywy zbożowej, która umożliwiała eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne. Erdogan powołał się na rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, który miał zapewnić o powrocie Rosji do porozumienia w tej sprawie.

Wcześniej Rosja zawiesiła swój udział w umowie o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie, podpisanej 22 lipca w Stambule przez przedstawicieli Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ. Porozumienie obowiązuje do 19 listopada z możliwością przedłużenia.

Zobacz także: Turcja idzie na układ z Rosją. "To tylko rozgrywka polityczna"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić