Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Koronawirus. Kwarantanna czy izolacja? Czym się różnią?

0
Podziel się:

Koronawirus w Polsce. Zarówno kwarantanna, jak i izolacja są stosowane w dobie pandemii. Nie wszyscy jednak wiedzą, czym różni się kwarantanna od izolacji. Wyjaśniamy.

Koronawirus. Kwarantanna czy izolacja? Czym się różnią?
Kwarantanna czy izolacja? Czym się różnią? (Pixabay)

Czym się różni kwarantanna od izolacji?

Od początku pandemii koronawirusa słyszymy o wysyłaniu na kwarantannę czy poddawaniu się izolacji domowej. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, co to właściwie jest kwarantanna, a co to jest izolacja. Czym różni się jedna od drugiej?

Kwarantanna i izolacja - różnice

Kwarantanna i izolacja to dwie strategie, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób. W czasie pandemii koronawirusa chodzi o niedopuszczenie do zarażenia innych wirusem SARS-CoV-2, wywołującym groźną chorobę, jaką jest COVID-19. Różnice między kwarantanną a izolacją są jednak zasadnicze.

Co to jest kwarantanna?

Kwarantanna jest nakładana na osoby zdrowe, które miały kontakt z chorymi na COVID-19 lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Kwarantannę może nałożyć inspekcja sanitarna. Co ważne, podczas kwarantanny nie można opuszczać miejsca, w którym się ją odbywa, a także spotykać się z innymi osobami. Jeśli nie jest możliwe całkowite ograniczenie spotkań, należy bezwzględnie zachować dystans minimum 1,5 metra.

Co to jest izolacja?

Izolacja stosowana jest w przypadku osób chorych, gdy wiadomo, że już mają COVID-19. Jej celem jest odizolowanie chorych pacjentów od osób zdrowych. Chorzy, którzy przebywają w izolacji, mogą pozostawać pod opieką w swoich domach, w szpitalach lub w innych wyznaczonych placówkach opieki zdrowotnej.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić