Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Natalia Kurpiewska
|

Kwarantanna. Pracodawcy mają problem. Szykują się zwolnienia?

5
Podziel się:

Już prawie ćwierć miliona Polaków nie może wychodzić z domu - są uziemieni na kwarantannie. Problem mają pracodawcy, bo wśród odizolowanych jest wielu pracowników. I to tych, którzy nie mogą pracować zdalnie.

Kwarantanna. Pracodawcy mają problem. Szykują się zwolnienia?
Pracodawcy mają problem. Coraz więcej pracowników musi przejść na kwarantannę (Getty Images, NurPhoto )

Według środowych danych z Ministerstwa Zdrowia mamy rekord zakażeń koronawirusem - 6,5 tys. nowych przypadków. Prawie ćwierć miliona Polaków przebywa teraz na kwarantannie, a ponad 33 tys. jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Eksperci alarmują, że liczby te będą rosnąć. A to oznacza, że coraz więcej osób nie będzie mogło wykonywać swojej pracy. I chociaż pracownicy biurowi mogą łatwo dostosować się do kwarantannowych warunków, pracując z domu, tak pracownicy fabryk czy zakładów nie popracują.

Wzrost liczby osób na kwarantannie jest problemem dla pracodawców, którym po prostu ubywa pracowników. Jeżeli pracodawcy ubywa np. 20 osób z linii produkcyjnej, to nie zawsze może ją zatrzymać, musi szybko znaleźć zastępstwo - mówiła Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan.
Zobacz także: Nowe obostrzenia w szkołach i akademikach? Wiceminister o ogniskach epidemii

Pracownicy na kwarantannie to problem dla pracodawców, którzy będą musieli ponieść większe koszty. Jednak Rafał Benecki, główny ekonomista z ING Banku Śląskiego zwraca uwagę na to, że część pracodawców ma odłożone środki na czarną godzinę z tarczy finansowej.

Widzimy w danych o depozytach, że spora część przedsiębiorstw zasiliła się tymi środkami i odłożyła je na gorszy czas. I teraz właśnie przyszedł ten gorszy czas - mówi Rafał Benecki. - Jak te środki się wyczerpią, to wtedy będzie to miało bardziej drastyczny wpływ na gospodarkę. I wtedy mogą się pojawić firmy, które będą zmuszone ciąć zatrudnienie - dodaje.

Zdalne nauczanie - zmora pracodawców

Coraz więcej szkół przechodzi na nauczanie zdalne lub hybrydowe, a to wiążę się z tym, że rodzic musi zostać w domu z najmłodszym dzieckiem. Jest to kolejny cios w pracodawców, którzy nie mogą sobie pozwolić na to, by jego pracownik pracował z domu.

Jak to się odbije na gospodarce? Według Beneckiego druga fala koronawirusa będzie miała bolesne skutki ekonomiczne, jednak na pewno mniej odczuwalne niż przy kwietniowym lockdownie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Klik
2 lata temu
Powiem jedno Polski pracodawca zazwyczaj "okrada pracownika" nie plac i za nadgodziny nie plac i za pracujace soboty itp.Ty masz być dostępny wiecznie A on płacić nie musi na czas.Nie daje uczciwej pensji na papierze tylko najnizsza A reszta pod stołem bo koszty są wysokie ja to wszystko rozumiem tylko jeżeli nie stać Cię na pracownika to zrezygnuj z prowadzenia działalności.
mor
2 lata temu
Biedni pracodawcy! Za chwilę na chleb im braknie!
Hhfftgyj
2 lata temu
I tak już za późno na cokolwiek
pracodawca
2 lata temu
tym którzy narzekają na bogatych pracodawców, szczerze polecam założyć firmę i być pracodawcą. Teraz nawet na założenie firmy są dofinansowania.
Tadeusz
2 lata temu
dobrze że to problem pracodawców a nie państwa
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić