Koronawirus przeniósł się na ludzi ze zwierząt? "Rozstrzygające dowody"

553

Najnowsze badanie wskazuje, że pierwszym ogniskiem koronawirusa mógł być mokry targ w Wuhan. Badacze tym samym podważają hipotezę, że patogen został stworzony sztucznie w laboratorium. – Zaprezentowane analizy dostarczają rozstrzygających dowodów – twierdzą naukowcy.

Koronawirus przeniósł się na ludzi ze zwierząt? "Rozstrzygające dowody"
Koronawirus miał "przeskoczyć" na ludzi ze zwierząt na targu dzikich zwierząt w Wuhan – twierdzą naukowcy (zdj. poglądowe) (Getty Images)

Ponad 2 lata od wybuchu pandemii COVID-19 wciąż nie udało się wyjaśnić pochodzenia koronawirusa. Pojawiło się za to mnóstwo domysłów i teorii spiskowych na ten temat. Teraz amerykańscy naukowcy przedstawili dowody, że pierwsze ognisko choroby miało miejsce na targu dzikich zwierząt w Wuhan.

Źródłem koronawirusa był targ dzikich zwierząt w Wuhan? Naukowcy pokazali dowody

To, że koronawirus przeniósł się na ludzi ze zwierząt, było od jakiegoś czasu dominującym poglądem wśród wirusologów z całego świata. Część naukowców zwracała jednak uwagę, że nie można wykluczyć tego, że patogen został stworzony przez człowieka w Instytucie Wirusologii w Wuhan. Nowe ustalenia mocno zachwiały jednak tą drugą hipotezą.

W sobotę 26 lutego opublikowano dwie wstępne wersje artykułów naukowych na temat pochodzenia koronawirusa. Współautorem obu publikacji jest profesor biologii i kierownik katedry Ekologii i Biologii Ewolucyjnej na Uniwersytecie Arizony Michael Worobey.

W pierwszym z badań wykorzystano analizę przestrzenną, aby wykazać, że najwcześniejsze znane przypadki COVID-19 miały powiązania z targiem dzikich zwierząt w Wuhan. Zdaniem badaczy pozytywne próbki były "silnie powiązane" z osobami sprzedającymi dzikie zwierzęta, takie jak choćby jenoty.

Analiza ta dostarcza rozstrzygających dowodów na pojawienie się wirusa SARS-CoV-2 z powodu handlu żywymi zwierzętami. Badanie jednoznacznie identyfikuje rynek Huanan jako epicentrum pandemii COVID-19 – można przeczytać w artykule.

W drugim badaniu skupiono się na różnorodności genomowej wirusa na początku pandemii. Naukowcy stwierdzili, że choroba najprawdopodobniej przeniosła się z ludzi na zwierzęta.

Odkryliśmy, że przypadki w grudniu były bardziej skoncentrowane na targu dzikich zwierząt Huanan, niż można było się spodziewać, biorąc pod uwagę rozkład gęstości zaludnienia Wuhan lub przestrzenny rozkład zakażeń w późniejszym okresie epidemii. Pierwszym ogniskiem choroby był właśnie mokry targ w Wuhan – napisał na Twitterze Michael Worobey.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Skąd wziął się koronawirus? Badanie WHO nie dało jednoznacznej odpowiedzi

Pochodzenie koronawirusa stało się źródłem sporu badaczy z całego świata. Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z zeszłego roku wykazał, że wirus prawdopodobnie przeniósł się ze zwierząt na ludzi. Naukowcy nie odrzucili jednak całkowicie hipotezy o powstaniu patogenu w laboratorium.

Musimy poważnie traktować hipotezy dotyczące zarówno naturalnego, jak i laboratoryjnego źródła wirusa, dopóki nie będziemy mieć wystarczających danych – podkreśliła grupa 18 badaczy w liście opublikowanym w "Science".

Zespołowi WHO zarzucono, że podczas śledztwa nie zbadał dokładnie wszystkich poszlak w Wuhan. Miał otrzymać od swoich chińskich współpracowników niekompletne dane. Chiński rząd nieustannie zaprzecza, że wirus mógł powstać w laboratorium.

Obejrzyj także: Nietoperze jak inkubatory. Są odporne na groźne wirusy

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić