Jan Manicki
Jan Manicki| 

Naukowcy o pochodzeniu COVID-19. "Nie można wykluczyć wycieku z laboratorium"

150

Blisko półtora roku po wybuchu pandemii wciąż nie jest jasne, skąd właściwie wziął się koronawirus. Jakiś czas temu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że to, iż patogen wydostał się z laboratorium w chińskim mieście Wuhan jest "wysoce nieprawdopodobne". Grupa naukowców dowodzi jednak, że wcale nie można tego wykluczyć. Artykuł na ten temat opublikowało prestiżowe czasopismo naukowe "Science".

Naukowcy o pochodzeniu COVID-19. "Nie można wykluczyć wycieku z laboratorium"
Naukowcy nie wykluczają tego, że wirus wydostał się z laboratorium w Wuhan (Getty Images)

Pierwsze ognisko COVID-19 odnotowano w Chinach w grudniu 2019 roku. Od tego czasu wirus zabił 3,3 miliona ludzi i kosztował świat biliony dolarów. Pandemia zmieniła także życie miliardów osób.

Wciąż potrzebujemy szczegółowych badań, aby określić pochodzenie koronawirusa – twierdzi grupa 18 naukowców w liście opublikowanym w periodyku naukowym "Science".

Naukowcy sceptyczni wobec raportu WHO. "Teoria o incydencie w laboratorium jest nadal aktualna"

Pod artykułem podpisali się m.in. mikrobiolog kliniczny z Uniwersytetu Cambridge Ravindra Gupta, badacz wirusów w Fred Hutchinson Cancer Research Center Jesse Bloom oraz profesor mikrobiologii na Uniwersytecie Stanforda David Relman. Naukowcy podkreślają, że dochodzenie WHO nie uwzględniło w sposób "wyważony" hipotezy o tym, że wirus mógł wydostać się z laboratorium.

Teoria o wypadku i wypuszczeniu wirusa z laboratorium jest nadal aktualna – oceniają badacze.

Raport WHO na temat pochodzenia koronawirusa. Badacze mieli otrzymać niepełne dane

WHO w lutym przeprowadziła własne śledztwo w Wuhan mające na celu zbadanie pochodzenia koronawirusa. W raporcie końcowym pisanym wspólnie z chińskimi naukowcami zespół badaczy WHO stwierdził, że SARS-CoV-2 prawdopodobnie przedostał się z nietoperzy na ludzi poprzez inny gatunek zwierząt. Podkreślono, iż teoria o "wypadku w laboratorium" jest "wysoce nieprawdopodobna".

Zespołowi WHO zarzucono wtedy, że nie zbadał dokładnie wszystkich poszlak w Wuhan. Miał otrzymać od swoich chińskich współpracowników niekompletne dane. Zdaniem grupy 18 naukowców potrzebne jest kolejne, w pełni niezależne śledztwo.

Musimy poważnie traktować hipotezy dotyczące zarówno naturalnego, jak i laboratoryjnego źródła wirusa, dopóki nie będziemy mieć wystarczających danych – twierdzą badacze w liście opublikowanym w "Science".

Obejrzyj także: Nietoperze jak inkubatory. Są odporne na groźne wirusy

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić