Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus w Brazylii. Jair Bolsonaro ukrył liczbę ofiar śmiertelnych COVID-19

113

Władze Brazylii nie będą dalej udostępniać danych odnośnie do przebiegu pandemii COVID-19 w kraju. Ten ruch został negatywnie przyjęty wśród międzynarodowej opinii publicznej. Prezydentowi Bolsonaro zarzucono, że usiłuje ukrywać prawdziwą liczbę ofiar koronawirusa.

Prezydent Brazylii został oskarżony o ukrywanie rozmiarów pandemii COVID-19 w Brazylii
Prezydent Brazylii został oskarżony o ukrywanie rozmiarów pandemii COVID-19 w Brazylii (Getty Images)

Brazylijskie raporty już wcześniej budziły wątpliwości. Eksperci uważali, że statystyki są niedoskonałe i w części zmanipulowane. Jak alarmowali, podobne działania sprawiają, że międzynarodowa opinia publiczna pozostaje nieświadoma prawdziwych rozmiarów pandemii.

Koronawirus w Brazylii. Jair Bolsonaro zataja informacje o pandemii COVID-19?

Według "The Guardian" to właśnie krytyka miała skłonić prezydenta Brazylii do zaprzestania publikacji raportów. Oficjalnie w kraju zmarło ponad 36 tysięcy osób przy ponad 676 tysiącach zarażonych.

Ministerstwo zdrowia Brazylii publikowało dane na stworzonej w tym celu stronie internetowej. W pewnym momencie została ona jednak zdjęta, po czym wróciła do sieci, ale już bez informacji o łącznej liczbie infekcji. Zamieszczono na niej jedynie dane na temat zarażeń i śmierci z ostatnich 24 godzin.

Decyzję rządu skrytykowała Krajowa Rada Sekretarzy Zdrowia (CONASS). Członkowie tej organizacji zamierzają podjąć kroki prawne przeciwko ukrywaniu przez Jaira Bolsonaro przebiegu pandemii COVID-19 w jego kraju.

Autorytarna, nieczuła, nieludzka i nieetyczna próba uczynienia śmierci na COVID-19 niewidocznymi nie powiedzie się – zapowiada Alberto Beltrame, prezes CONASS.

Zobacz także: Zobacz też: Masowe groby w Brazylii. Dramatyczna sytuacja w związku z COVID-19
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić