Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Koronawirus w Polsce. Skąd falujące statystyki? Ekspert nie ma wątpliwości

4

W ostatnim czasie dzienna liczba zakażeń koronawirusem nie może się ustabilizować. Trudno mówić o jakiejś regularności. Wirusolog prof. Włodzimierz Gut tłumaczy, skąd biorą się falujące statystyki.

Koronawirus w Polsce. Skąd falujące statystyki? Ekspert nie ma wątpliwości
Koronawirus. Ekspert analizuje liczbę zakażeń (Pixabay)

W środę odnotowano kolejną sporą liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Przybyło 13 855 zainfekowanych, a ponadto dowiedzieliśmy się o zgonach 609 osób z COVID-19.

To gorsze wyniki niż chociażby we wtorek. Czy w związku z tym możemy mówić o tendencji wzrostowej?

To jest normalny cykl tygodniowy - mówi wirusolog prof. Włodzimierz Gut, cytowany przez rmf24.pl za PAP.

Koronawirus w Polsce. W weekendy więcej zakażeń?

Prof. Gut zauważa, że wyższa liczba zakażeń jest widoczna w kolejnych dniach każdego tygodnia. Twierdzi również, że w czwartek i piątek mamy do czynienia z tzw. "efektem weekendowym".

Chodzi oczywiście o maksimum zachorowań w ciągu tygodnia. To wszystko - jak ocenia prof. Gut - za sprawą ryzykownych kontaktów w weekend. Wirusolog mówi również, że to właśnie te spotkania powodują "ładne falowanie" stwierdzonych zakażeń.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić