Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Koronawirus w Rosji. Putin ukrywa rozmiary pandemii? Pojawiły się zarzuty

58

Rząd Władimira Putina został oskarżony o zatajanie prawdziwych danych odnośnie przypadków zarażeń koronawirusem. Eksperci wskazują, że to niemożliwe, aby w tak wielkim kraju doszło jedynie do ułamka wszystkich zachorowań.

Koronawirus w Rosji. Putin ukrywa rozmiary pandemii? Pojawiły się zarzuty
(Getty Images, Alexei Druzhinin\TASS)

Zarzuty odnośnie sytuacji w Rosji pojawiły się na portalu "MBS News". Jak argumentują autorzy oskarżeń, państwo Władimira Putina sąsiaduje z Chinami – długość ich granicy wynosi aż 4209 kilometrów. Biorąc pod uwagę tak bliskie sąsiedztwo oficjalna liczba zachorowań jest znacznie niższa, niż można się spodziewać.

Koronawirus w Rosji. Ilu mieszkańców zostało zarażonych?

Jak podaje portal "Worldometers.info" oficjalnie w Rosji odnotowano 658 osób przypadków koronawirusa. Według szacunków "MBS News" to zaledwie 0,21 procent zachorowań na całym świecie.

Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia podało, że w kraju przeprowadzono już półtora miliona testów. Eksperci z innych państw mieli odnieść się do tych danych ze sceptycyzmem, wskazując, że to niemożliwe, aby tyle badań wykazało obecność koronawirusa u zaledwie kilkuset pacjentów.

Podejrzenia wobec rosyjskiego rządu wzrosły po śmierci 79-letniego mężczyzny, Zgodnie z oficjalnymi przekazami przyczyną zgonu nie był COVID-19, lecz zapalenie płuc. Rosjanom już wcześniej zarzucano, że celowo zaniżają statystyki zarażeń koronawirusem poprzez podawanie, że chorzy zmarli w wyniku właśnie zapalenia płuc. Dodatkowe wątpliwości wzbudził fakt, że bezpośrednio po zdarzeniu doszło do wprowadzenia rygorystycznych środków ostrożności. Międzynarodowe granice zostały zamknięte do 1 maja 2020 roku, a uczniowie odesłani ze szkół do domów.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Tarcza antykryzysowa. "To nie jest zamknięty projekt"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić