Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Koronawirus w Wuhan. Dane pokazały całą prawdę

411
Podziel się:

Amerykańscy senatorowie dotarli do danych, które świadczą o tym, że wirus SARS-CoV-2 zaczął rozprzestrzeniać się wcześniej, niż mówią w Chinach. Wszystko przez niepoprawnie działające systemy wentylacji laboratorium w Wuhan, przez co pracownicy nieświadomie rozpowszechniali wirus po mieście.

Koronawirus w Wuhan. Dane pokazały całą prawdę
Pandemia COVID-19 w Wuhan (Getty Images)

Komisja Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych opublikowała 84-stronicowy raport o możliwym pochodzeniu COVID-19. Z danych zebranych przez senatorów wynika, że w miesiącach poprzedzających pierwsze oficjalne przypadki COVID-19 w chińskim mieście Wuhan wiele systemów wentylacji powietrza w tamtejszym Instytucie Wirusologii (WIV) nie działało prawidłowo i wymagało remontu.

Potwierdza to wcześniejsze teorie o tym, że pracownicy laboratorium zostali zarażeni wirusem i nieświadomie rozprzestrzeniali go po całym mieście. Na podstawie tych danych, Amerykanie sugerują, że wirus mógł pojawić się wcześniej, niż sądzono. Zmienia to dotychczas ustaloną chronologię pojawienia się COVID-19 i uwiarygodnia hipotezę o "wycieku" wirusa z laboratorium.

Fatalne warunki w laboratorium

Raport wskazuje, że jesienią 2019 roku naukowcy z WIV prowadzili badania nad zwiększeniem funkcji koronawirusów nietoperzy. Eksperymenty były przeprowadzane w fatalnych warunkach — laboratorium wymagało remontu systemu wentylacji i dezynfekcji powietrza. Nieprawidłowo działał też system oczyszczania niebezpiecznych odpadów.

Zawiadomienie o kontroli laboratoryjnej zostało wydane we wrześniu 2019 roku. Wkrótce po tym, jak WIV usunęła publiczną bazę wirusów z Internetu we wrześniu 2019 r., laboratorium ogłosiło konkurs na remont systemu wentylacji powietrza, który w przeliczeniu na złote kosztował około 2,3 mld.

Wadliwy system utylizacji odpadów niebezpiecznych i centralny system klimatyzacji zwiększyłyby prawdopodobieństwo zakażenia pracownika laboratorium (lub kilku) SARS-CoV-2, ponieważ cząstki wirusowe pozostawały a w powietrzu przez dłuższy czas - czytamy w raporcie.

Pierwsze przypadki COVID były wcześniej

Na podstawie tych danych amerykański Senat uważa, że wirus wyciekł we wrześniu, a nie w listopadzie 2019 r., kiedy Chiny potwierdziły swój pierwszy przypadek COVID. Co ciekawe, wcześniej Państwo Środka przekonywało, że do pierwszego zakażenia wirusem doszło w grudniu 2019 roku.

Po doniesieniach Wall Street Journal i tym, że trzech badaczy z WIV hospitalizowano w listopadzie 2019 r. z objawami związanymi z COVID, Chiny przedstawiły inne dane.

Senatorowie uważają, że to jeszcze nie koniec odkryć. Ich zdaniem wirus wyciekł "gdzieś pod koniec sierpnia lub na początku września 2019 roku". Chiny odrzuciły propozycję WHO, aby zespół ekspertów badający pochodzenie COVID-19 powrócił do Wuhan. Wiceminister Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia Zeng Yixin wyraził swoje zdziwienie tym, że misja ekspercka miałaby kontynuować dochodzenie na terenie Chin.

"Hipoteza mrożonkowa" Chin

Jego zdaniem naukowcy powinni zamiast tego skupić na się na teorii, jakoby koronawirus przeniósł się ze zwierząt na ludzi. Pekin od wielu miesięcy promuje tzw. „hipotezę mrożonkową”, zgodnie z którą do transmisji koronawirusa na człowieka miałoby dojść po spożyciu mrożonej żywności importowanej do Chin.

Zdejmowałaby ona z chińskich władz odpowiedzialność za początkową opieszałość w działaniu i jednocześnie czyniłaby Chiny ofiarą cudzych zaniedbań. Nie jest to jednak jedna z hipotez wspieranych przez WHO.

Zobacz także: Chiny wściekłe na plan WHO. "Hipoteza to brak szacunku wobec nauki"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(411)
Julia
12 miesięcy temu
W normalnym świecie na Chiny powinny być nałożone olbrzymie sankcje gospodarcze powodujące izolacje finansową tego kraju, ale żyjemy w czasach gdzie prezydentem innego mocarstwa jest Biden i jak rządzi to widać
Gosia123
12 miesięcy temu
Zrobili to chińczycy i tak nikt nic im nie zrobi to pewne .
Halina
rok temu
Chińczykow i Ruskich jest mnoszko i zrobili ziemi nastepną wojne ale bez wojska
Kuba
rok temu
Mniej więcej w momencie wybuchu pandemii do publikacji w zagranicznym czasopiśmie trafił artykuł naukowców z Wuhan o koronawirusach. Pojawienie się wirusa akurat w mieście z takim laboratorium to nie może być przypadek.
tomi
rok temu
kupowanie produktów made i china to wstyd
vgbhnjm
rok temu
BEZ WZGLEDU CZY TO CHINY CZY INNE PŃSTWO. SKORO ROZPRZESTRZENIA SIĘ WIRUS, KTORY STAJE SIE BRONIĄ BIOLOGINCZĄ TO TO PAŃSTWO POWINNO ZA TO ZAPŁAŁCIĆ !! SKORO RESZTA ŚWIATA MILCZY TO MOŻE WARTO SIĘ ZASTANOWIĆ KTO BYŁ ZLECENIODAWCĄ TEJ BRONI??!! MOŻE CHINY TYLKO BYŁY WYKONAWCA ??!!
tak samo
rok temu
mogłoby to wyglądać, gdyby ktoś podrzucił świństwo Chińczykom chcąc ich obciążyć.
Greg
rok temu
To nieprawda. Wszyscy naukowcy twierdzili, że wirus pochodzi od nietoperzy. A teraz ci sami naukowcy twierdzą, że szczepionki są bezpieczne i nie wprowadzą groźnych mutacji u ludzi. Prawda wcześniej lub później wypłynie. Tylko, że będzie za późno.
PMS
rok temu
Bron masowego razenia w Iraqu. Dane pokazały całą prawdę. Upppssss.pomylismy sie, przepraszamy...
mimi
rok temu
rozpowszechniali wirus po mieście? Polska język trudna język. Czy piszący te artykuły chodzili do szkoły na język polski?
PMS
rok temu
Bron masowego razenia w Iraku. Dane pokazały całą prawdę. Upppssss.pomylismy sie, przepraszamy...
PMS.
rok temu
Bron masowego razenia w Iraku. Dane pokazały całą prawdę:) Upps, pomylilismy sie, przepraszamy...
tytus romek a...
rok temu
zbudujmy w Polce super bezpieczne elektrownie atomowo narodowe .Jarosławie prowadz
babcia
rok temu
To typowe dla komuny. Bylejakość i władza.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić