Bogdan Kicka| 

Koszmar w Tatrach. Drzewo spadło na samochód. 23-latka nie żyje

2

W Zakopanem doszło do tragicznego wypadku. Gwałtowny podmuch wiatru halnego spowodował przewrócenie się drzewa na samochód 23-latki. Życia kobiety nie udało się uratować.

Koszmar w Tatrach. Drzewo spadło na samochód. 23-latka nie żyje
Drzewo przewróciło się na samochód. (TVN24)

Koszmar rozegrał się w dzielnicy Stachonie w Zakopanem. Samochodem jechała 23-letnia kobieta. Potworny pech chciał, że znalazła się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie.

Reporter TVN24 Maciej Stasiński przekazał, że spróchniały konar został oberwany przez silny wiatr. Drzewo runęło wprost na pojazd podróżującej.

Nagły podmuch wiatru po godz. 11. przewrócił przydrożne drzewo wprost na jadący samochód. Jadąca nim mieszkanka powiatu tatrzańskiego została zakleszczona w pojeździe. Strażacy musieli użyć specjalnych narzędzi, aby uwolnić poszkodowaną. Niestety mimo prowadzonej reanimacji nie udało się jej uratować - przekazał rzecznik zakopiańskiej straż pożarnej Andrzej Król.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Orkan Eunice. Drzewo spadło na rozpędzony autobus. Mamy nagranie

Sprzedaż biletów została wstrzymana

Tatrzański Park Narodowy poinformował, że w poniedziałek sprzedaż biletów na wszystkie szlaki została wstrzymana. Powodem jest bardzo silny wiatr.

Odradzamy dziś wszelkie wyjścia w Tatry. W górach wieje bardzo silny i porywisty wiatr, który dzisiaj się wzmaga. Na szlaki łamią się gałęzie i drzewa, co stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Nie kursują wozy konne do Morskiego Oka. (...) Zapewniamy, że to nie jest żart - przekazał TPN w mediach społecznościowych.

Wiatr halny

Wiatr halny to zjawisko meteorologiczne charakterystyczne dla górskich terenów, szczególnie dla Karpat i Sudetów. Jest to wiatr ciepły, suchy, występujący zazwyczaj po stronie zasłoniętej gór, związany z ruchem mas powietrza ponad pasmami górskimi.

Mechanizm powstawania wiatru halnego wiąże się z przepływem powietrza przez góry. Gdy masa powietrza napotyka na pasmo górskie, jest zmuszona do wznoszenia się, ochładzając się i kondensując, co prowadzi do opadów po stronie nawietrznej gór. Po przekroczeniu grani, powietrze opada po stronie zawietrznej, adiabatycznie się ogrzewając, co powoduje jego wysuszenie i ocieplenie.

Charakterystyczną cechą halnego jest jego nagły i dynamiczny charakter. Wiatr ten może osiągać bardzo duże prędkości, co często prowadzi do poważnych szkód w infrastrukturze i środowisku naturalnym, jak również wpływa na samopoczucie ludzi. Wpływ halnego na organizm człowieka jest zauważalny przez wiele osób – może powodować bóle głowy, problemy z koncentracją, a u osób wrażliwych nawet pogorszenie stanu zdrowia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić